Zimowisko w Tarnowskich Górach – fotorelacja

W tym roku również zorganizowano hufcowe zimowisko w Tarnowskich Górach. Ze względu na odwiedzane miejsce bawiono się w górników, którzy przybyli do Tarnowskich Gór, aby pracować w nowo powstałej kopalni. Każdego dnia odbywają się inne zadania, które pozwolą uczestnikom zimowiska wykazać się zarówno intelektualnie, jak i artystycznie. Dodatkowo podczas całego pobytu dzieci i młodzież tworzą mapę odwiedzanych miejsc – systematycznie zdobywając jej fragmenty.

A to czy dobrze się bawią można zobaczyć na zdjęciach.

Galeria z pierwszego dnia

Pierwszego dnia w drodze do miejsca docelowego zwiedzano Jasną Górę. Tam czekała niespodzianka. W tym roku po raz pierwszy oprócz tradycyjnej szopki z żywymi zwierzętami była też szopka ruchoma. Ponad 40 figurek przyjechało aż z Włoch. „Każda figurka ma swoje serce. Jest nim urządzenie, które nią porusza. W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie w Betlejem. Jest kowal, piekarz, rybak, są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami. W drugiej części ruchomej betlejemki nie brakuje odniesienia do polskiej rzeczywistości. Jest makieta Jasnej Góry i podążający wokół niej biali mnisi – paulini stróże częstochowskiego klasztoru zapraszający do przybywania do Królowej Polski. Dla podkreślenia roli Jasnej Góry jako sanktuarium narodowego prezentowane są polskie stroje regionalne. Z kolei wieczorem budowano miasteczko górnicze. Uczestnicy wybudowali ratusz, szkołę z boiskiem, szpital, kościół, bloki i wszystko co potrzeba, żeby miasto zaczęło się rozwijać.

Galeria z drugiego dnia

Drugi dzień upłynął na zabawach w Parku Wodnym. Był też spacer po mieście w poszukiwaniu rzeźb Gwarków, a wieczorem zajęcia z karnawałowych stylizacji oraz charakteryzacji teatralnej i filmowej. Pracowano w grupach. Jedna osoba była modelem, a reszta grupy pracowała nad jej charakteryzacją. Wśród ciekawych postaci znalazły się m.in. Jack Sparrow, królewna Śnieżka, klaun, Królowa Śniegu, Elza i Indianin. Zajęcia zakończyły się profesjonalną sesją fotograficzną, dzięki czemu można podziwiać efekty przygotowanych przez uczestników stylizacji.

Galeria z trzeciego dnia

Trzeci dzień to zwiedzanie zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, a wieczorem tradycyjnie już – zajęcia harcerskie.  Tym razem uczestnicy zostali przeszkoleni z musztry, po czym wzięli udział w grze rozwijającej wiedzę o ideach i technikach zuchowych oraz harcerskich.

« 1 z 2 »

Galeria z czwartego dnia

Czwarty dzień uczestnicy zimowiska spędzili w Parku Wodnym oraz na zwiedzaniu zabytkowej Kopalni Węgla Guido w Zabrzu. Z kolei wieczorem podczas zajęć programowych młodsi i starsi uczyli się rozpoznawania emocji oraz nazywania uczuć.

Będąc w Kopalni Węgla starsza grupa uczestników zimowiska była też świadkami ważnego wydarzenia. W znajdującej się w podziemiach Kopalni Guido kaplicy świętej Barbary druhna Ada złożyła bowiem swoje zobowiązanie instruktorskie i tym samym stała się pełnoprawnym instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego.

Galeria z piątego dnia

Ostatni dzień pobytu w Tarnowskich Górach spędzono na lodowisku i w Parku Wodnym, a wieczorem odbyło się obrzędowe świeczkowisko. Harcerze zaprezentowali również przygotowywane podczas całego pobytu mapy odwiedzanych miejsc, a na zakończenie kadra zimowiska wręczyła im pamiątkowe dyplomy.