Radosny patriotyzm

Przemarsz z 20-metrową polską flagą, wieczór z pieśnią patriotyczną i tradycyjny harcerski apel, wypuszczenie stu biało-czerwonych balonów i gra miejska – były częścią Zlotu Drużyn Hufca ZHP Sochaczew „Ku Niepodległości”, który odbył się w dniach 10 i 11 listopada. 🇵🇱

Impreza była podsumowaniem całorocznych działań związanych z trzema jubileuszami ważnych dla harcerzy rocznic: stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, stuleciem utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego oraz 80-leciem powstania hufca.

Chcieliśmy przez to przedsięwzięcie pokazać między innymi, że również od 100 lat harcerze codziennie pełnią ważną służbę i kierują się w życiu najwyższymi wartościami. To dowód na to, że harcerski system wychowania młodych ludzi oparty na wspieraniu we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu ich charakterów poprzez stawianie wyzwań jest skuteczny i działa już od ponad wieku – wyjaśnia komendant hufca Krzysztof Wasilewski.

Z tej okazji przygotowano specjalny program. Weekendowe obchody rozpoczęły się w sobotę od gry miejskiej pn. „Miej serce biało-czerwone”, podczas której uczestnicy odkrywali historyczne ścieżki, a także spotykali postacie związane z ideą niepodległości. Wśród osób, które odegrały istotną rolę w kształtowaniu nowo powstałego państwa polskiego był marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, generał Józef Haller. Na trasie można było też spotkać Helenę Modrzejewską. Wieczorem wszyscy obejrzeli spektakl laserowy na Pl. Kościuszki, a potem wzięli udział w wieczornicy, podczas której prezentowano przygotowane inscenizacje i pieśni patriotyczne. Młodzież przedstawiła zebranym historię Polski od czasów zaborów, poprzez powstania narodowe i ich przywódców, aż do odzyskania niepodległości. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych, które swoim nastrojem w ówczesnych czasach zagrzewały naród do walki. Tego wieczoru oprócz harcerzy gościnnie wystąpiła uczennica Szkoły Podstawowej z Budek Piaseckich. Wśród obecnych znaleźli się: burmistrz Piotr Osiecki, przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek, radny sejmiku mazowieckiego Łukasz Gołębiowski wraz z żoną oraz dyrektorki szkół podstawowych nr 1 w Sochaczewie Małgorzata Gorgis i w Feliksowie Bożena Dobrzyńska.

Największe atrakcje odbyły się w niedzielę. Tego dnia imprezie towarzyszyły m.in. tradycyjny harcerski apel, odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji stulecia ZHP i stulecia niepodległości, odnowienie Przyrzeczenia Harcerskiego oraz przemarsz przez miasto z 20-metrową polską flagą. Ostatnimi punktami był udział w miejskich obchodach listopadowego święta – odsłonięciu popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego z wypuszczeniem w niebo stu biało-czerwonych balonów.

W Zlocie wzięło udział ponad trzystu zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP, a do niedzielnych obchodów przyłączyli się także rodzice i wszyscy sympatycy harcerstwa.

Gra miejska pn. „Miej serce biało-czerwone”

« 1 z 2 »

Podczas apelu odznaką 80-lecia wyróżniono instruktorki i instruktorów Hufca ZHP Sochaczew

« 1 z 2 »

Wieczornica

Finał uroczystości w niedzielę

« 1 z 2 »

Tak wyglądał przemarsz z lotu ptaka

Za zdjęcia dziękujemy ekipie photodron.pl