Zagadkowe zwiedzanie

„Mój Gościu Przeszacowny, witaj w Teresinie! Niech czas Ci tu przyjemnie i ciekawie płynie, jak mnie płynął za życia, kiedym tutaj mieszkał. Dziś będę Cię prowadził po tutejszych ścieżkach…” – tymi słowami rozpoczynała się trasa kolejnej edycji zabawy questowej pod tytułem „Śladami zagadkowej zbrodni”.

 

questing2Z wyzwaniem tym chętnie zmierzyli się również harcerze z 1 Drużyny Harcerskiej działającej w Teresinie, którzy sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując zagadki dotyczące związanej z ich miejscowością postaci księcia Władysława Druckiego-Lubeckiego oraz jego tragiczną śmiercią.

Leśna wędrówka prowadziła od ośrodka „Leśne Zacisze” do Pałacu w Teresinie, a potem do miejsca znalezienia ciała księcia Druckiego-Lubeckiego, gdzie obecnie jest krzyż i tablica pamiątkowa. Przemierzając trasę questu należało kierować się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach prowadzących do odczytania finałowego hasła i odnalezienia skarbu. Bardzo ostatnio popularna form questingu umożliwia aktywne zwiedzanie połączone z zabawą i edukacją regionalną. Sprawdza się też jako pomysł na promocję i aktywizację mieszkańców. W wielu elementach gra ta przypomina zabawę w podchody, które zapewne rodzice pamiętają jeszcze ze swojego dzieciństwa lub obecnie często organizowane zwłaszcza na biwakach czy obozach harcerskich gry edukacyjne (terenowe lub miejskie).

Organizatorem imprezy była Gmina Teresin i Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie.