Witamy nowe zuchy

W nowym roku szkolnym sochaczewski hufiec wzbogacił się o nowe zuchy. 5 Próbna Gromada Zuchowa “Leśne Gawełki” działa przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Gawłowie. Opiekunkami Gromady są nauczycielki: Monika Orlińska i Monika Wieczorek-Czaja, a należą do niej uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy chcą przeżyć niezwykłą przygodę.

W czasie zbiórek zuchy będą poznawać obrzędy, zwyczaje i tajemnice, nauczą się pląsów i piosenek. Będą też trenować samodzielność i odpowiedzialność, jak również rozwijać swoje zainteresowania i poznawać nowe pasje. Przede wszystkim jednak nauczą się punktów Prawa Zucha i przygotują do złożenia Obietnicy Zucha.

Aktualnie „Gawełki” są już po pierwszych zbiórkach i mają za sobą wybór nazwy, spacer po okolicznym lesie, naukę piosenek i zabaw integracyjnych oraz budowę indiańskiego tipi. Zuchy otrzymały też jubileuszowe chusty z logo 80-lecia hufca. Teraz ćwiczą piosenkę „Dobosz”, którą zaprezentują 18 listopada na VI Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Zuchowej „Spirala”.

   

    

Z tego, że sochaczewskie harcerstwo cieszy się coraz większą popularnością najbardziej cieszy się komendant hufca harcmistrz Krzysztof Wasilewski. – Rzeczywiście mamy bardzo dużo chętnych dzieci i młodzieży, których przyciąga tu niesamowita atmosfera oraz chęć sprawdzenia siebie. Wśród głównych powodów przystąpienia do ZHP dzieci wymieniają również tradycje rodzinne. – Mój dziadek też był harcerzem – chwali się Julka. Jej koleżanka, Lena chce natomiast sprawdzić swoją odwagę. – Podobają mi się zadania, bo czasami trzeba się w nich wykazać sprytem, czasami wiedzą, a czasami jest to fajna zabawa – dodaje Szymon.