Wędrowali już po raz 46.

W dniach 23-24 września odbył się 46. Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą, którego od lat organizatorem jest Hufiec ZHP Sochaczew. W harcerskiej wędrówce, wzięło udział ponad dwustu harcerzy, którzy mieli do pokonania trasę liczącą blisko 16 km.

Wiodąca śladami II wojny światowej marszruta połączona z grą sprawnościowo-taktyczną pozwoliła młodym ludziom poznać realia tego okresu, a także przybliżyć miejsca upamiętniające poległych podczas bitwy nad Bzurą żołnierzy i ludności cywilnej, ponieważ trasa, podobnie jak w latach ubiegłych, przebiegała szlakiem, którym 77 lat temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze”. Po drodze uczestnicy mieli do wykonania zadania nawiązujące do wydarzeń historycznej bitwy. Podczas zmagań w terenie mogli sprawdzić swoją zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich, a także działań polskich żołnierzy ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, udzielania pierwszej pomocy i ewakuowania rannych do punktów medycznych, przekazywania meldunków, szyfrowania, pisania rozkazów na zabytkowej maszynie do pisania, przeprawy przez rzekę. Jednocześnie dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń.

Śladami tych wydarzeń przemierzało również ponad 50 zuchów, które odwiedzając miejsca pamięci walk oraz cmentarze wojskowe, zapalając znicze i rozwiązując ciekawe zadania poznawały historię najważniejszej bitwy podczas kampanii wrześniowej.

Główna część imprezy skupiła wszystkich uczestników w Witkowicach, pod pomnikiem zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą. Właśnie tu każdego roku pełne wdzięczności myśli harcerze kierują w stronę żołnierzy, którzy są polskimi symbolami patriotyzmu i gotowości do poświęceń dla ojczyzny. W tym szczególnym miejscu 12 druhen i druhów złożyło swoje przyrzeczenie harcerskie, a jedna harcerka – zobowiązanie instruktorskie. W spotkaniu uczestniczyło również wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy gminy Brochów i Młodzieszyn.

Rajd zorganizował w tym roku działający przy sochaczewskim hufcu Krąg Starszyzny Harcerskiej, przy wsparciu dyrekcji i kadry Szkoły Podstawowej w Brochowie, gdzie mieściła się baza rajdu, a także Gminy i Miasta Sochaczew, Gminy Brochów i Gminy Młodzieszyn oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. W organizację przedsięwzięcia włączyli się również myśliwi z Koła Łowieckiego „Grunwald” oraz przyjaciele grupy Trolle ASG Team i Life Trip.

W niedzielny poranek odbył się finał rajdowych zmagań. Niemalże dwieście pięćdziesiąt zuchów i harcerzy z sochaczewskiego hufca spotkało się na uroczystym apelu, podczas którego nagrodzono najlepsze drużyny i poszczególne patrole. Najlepsi otrzymali puchary z rąk komendanta hm. Krzysztofa Wasilewskiego. W samo południe kolumna rajdu zawitała do Kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji żołnierzy września oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów bitwy nad Bzurą.

Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji zajęła 55 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z Rybna, drugie – 404 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Specjalności Wodnej i Ratowniczej „Error”, a trzecie – 66 Drużyna Harcerska „Knieje” działająca przy Szkole Podstawowej w Młodzieszynie. Ponadto przyznano sześć nagród specjalnych, które otrzymały patrole z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ,,Pasja”, 22 Drużyny Harcerskiej, 25 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Echo” i 321 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Fortis Ignis”. Wyróżnienia odebrały też patrole z 1 Drużyny Harcerskiej, 4 Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej „Koniczyna” oraz 8 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Ostoja”. Za wspólne odkrywanie historii i wytrwałość na trasie nagrody otrzymały też zuchy z 2 Gromady Zuchowej „Leśne Bractwo”, 3 GZ „Tęczowa Gromada” i zastępu zuchowego „Leśne Ogniki” (4 SDH).

 Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

logotypclaim_czerony_pl_


 

« 1 z 4 »