Uroczystości w 78. rocznicę bitwy nad Bzurą

Polowa msza święta, wykład historyczny, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem poległych – tak przebiegały obchody 78. rocznicy bitwy nad Bzurą, w których wzięła udział delegacja sochaczewskich harcerzy i instruktorów.

 

W uroczystości zorganizowanej w niedzielę 17 września na Cmentarzu Wojennym w Trojanowie wzięli udział kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz, delegacje różnych instytucji i służb mundurowych, nauczyciele i uczniowie szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Gościem honorowym obchodów był sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł ziemi sochaczewskiej Maciej Małecki.

Miejsce uroczystości zostało wybrane nieprzypadkowo. Trojanowska nekropolia jest bowiem największym cmentarzem żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 r. Spoczywa tam ponad 3600 żołnierzy i oficerów armii Poznań i Pomorze.

W tym szczególnym dniu groby żołnierskie przyozdobiono białymi i czerwonymi mieczykami oraz takimi samymi lampionami. Uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa oraz Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej.