W 98. rocznicę urodzin Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

W niedzielę, 26 listopada, delegacja harcerzy wraz z komendantem hufca hm. Krzysztofem Wasilewskim złożyła kwiaty pod pomnikiem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, znajdującym się przed siedzibą hufca. W tym szczególnym dniu harcerzom towarzyszył burmistrz Piotr Osiecki, jego zastępca Dariusz Dobrowolski, przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek oraz licznie zgromadzeni rodzice.

98. rocznica urodzin Prezydenta Kaczorowskiego była także okazją do symbolicznego odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy, która od 19 lipca ma nowego patrona. Z inicjatywą przemianowania ulicy Hanki Sawickiej na ulicę Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego wyszli sochaczewscy harcerze, dla których prezydent od lat jest wzorem patrioty i obywatela. Harcerstwo było jego pasją i szkołą życia. To tam ukształtował swój charakter i zdobył autorytet, który pomógł mu objąć urząd prezydenta RP na uchodźstwie. Nowy patron był też Honorowym Harcmistrzem Rzeczypospolitej, przez kilkadziesiąt lat wspierał ruch harcerski na emigracji.

Sochaczewscy harcerze w szczególny sposób pielęgnują pamięć o druhu harcmistrzu, o czym świadczą ich liczne inicjatywy poświęcone jego osobie. Od 2004 roku Prezydent Kaczorowski jest Honorowym Obywatelem Sochaczewa, od 2013 roku przed hufcem stoi jego popiersie, a od lipca tego roku Jego imię nosi również ulica, przy której ono się znajduje. To wszystko udało się wypełnić dzięki ich zaangażowaniu, a także przychylności samorządu miasta.

Burmistrz Piotr Osiecki w swoim wystąpieniu dziękował harcerzom za stworzenie tego szczególnego miejsca i godne uhonorowanie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. – Dla was lekcja z tego spotkania jest jedna, jeśli chcecie się dowiedzieć jak pełnić harcerską służbę to zapoznajcie się z drogą życiową Pana Prezydenta. Jest to bowiem gotowy przepis jak być harcerzem i uczciwym Polakiem – mówił.

Pamięć o druhu harcmistrzu upamiętniono również odsłonięciem jeszcze jednej, dodatkowej tablicy z krótkim życiorysem Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Najważniejsze fakty z życia Prezydenta, począwszy od wypełniania harcerskich przyrzeczeń, poprzez wojnę, aż do prezydenckiej służby przypomniał zebranym drużynowy 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej, która przyjęła im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego dokładnie rok po odsłonięciu pomnika.

Z kolei komendant hm. Krzysztof Wasilewski opowiedział o przyrzeczeniu młodego Ryszarda Kaczorowskiego składanym 24 października 1933 roku w białostockim parku zwierzynieckim, w pobliżu dębów zasadzonych jako zielony pomnik upamiętniający Konstytucję 3 Maja. Kaczorowski często wspominał, że ziemia spod tych dębów była dla niego jedną z najcenniejszych pamiątek. – Przed sochaczewskim hufcem również rosną trzy dęby. Od czterech lat stoi tu jego pomnik, a od tego roku Jego imię nosi ulica, przy której się znajdujemy – mówił. I także tego dnia w tym szczególnym miejscu dwie druhny Monika Orlińska i Monika Wieczorek-Czaja złożyły swoje Przyrzeczenie Harcerskie.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnym zawiązaniem kręgu i przekazaniem symbolicznej iskry przyjaźni.