Świętowanie stulecia nadal trwa

W obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się Szkoła Podstawowa w Młodzieszynie. Na okoliczność jubileuszu zuchy z „Tęczowej gromady” i harcerze z 66 drużyny. „Knieje” pod kierunkiem swoich druhen przygotowały 17 listopada wieczornicę patriotyczną pn. „Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami…”.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie zaprezentowany przez dzieci i młodzież spektakl doskonale pokazał tragiczne losy narodu polskiego aż do odzyskania niepodległości. Narrację uzupełniały pieśni patriotyczne, podczas których wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewu.   

Uroczystość uświetniła prelekcja pasjonata historii pana Jerzego Gawłowskiego, który przybliżył zebranym ciekawostki z czasów II wojny światowej, podzielił się anegdotami z dzieciństwa oraz zaprezentował wystawę swoich pamiątek militarnych.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie odznaki pamiątkowej z okazji jubileuszu 80. rocznicy utworzenia Hufca ZHP Sochaczew dyrektor szkoły Małgorzacie Malczewskiej. Dziękując za współpracę komendant hufca hm. Krzysztof Wasilewski przypomniał jeszcze, że: – Młodzieszyn jest niezwykle ważny dla sochaczewskiego hufca. W Młodzieszynie bowiem powstała jedna z trzech pierwszych drużyn które 80 lat temu zapoczątkowały powstanie naszego hufca. W tym roku 11 listopada obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale też musimy pamiętać, że również w tym roku obchodzimy stulecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Przypomnę, że w nocy z 1 na 2 listopada 1928 roku w Lublinie odbył się zjazd, na którym bardzo szybko harcerze z różnych zaborów się porozumieli i podjęli decyzję o utworzeniu jednej organizacji – Związku Harcerstwa Polskiego. Za celebrację tych rocznic i pracę z młodzieżą chciałbym serdecznie podziękować druhnom, zuchom i harcerzom za aktywny udział w Zlocie hufca poświęconym tym ważnym rocznicom. Na zakończenie wręczając odznakę podziękował pani dyrektor za przychylność i dobry klimat stworzony dla zuchów i harcerzy.

Oficjalną część wieczornicy zamknął pożegnalny harcerski krąg przyjaźni, do którego dołączyli rodzice, przyjaciele i sympatycy harcerstwa, by wspólnie iskierką przyjaźni zakończyć tę uroczystość.

Udział zuchów i harcerzy w akademii szkolnej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, konkursie plastycznym, Zlocie drużyn hufca i wieczornicy pozwolił na utrwalenie wydarzeń z historii Polski tak ważnych dla nas wszystkich. Udział w tych spotkaniach był także okazją do kształtowania świadomości narodowej i rozwijania uczuć patriotycznych.