Święto Niepodległości na wiele sposobów

98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości harcerze z sochaczewskiego hufca obchodzili na różne sposoby. Uczestniczyli między innymi w głównych uroczystościach odbywających się po południu na Placu Kościuszki, gdzie wysłuchali przemówienia burmistrza Piotra Osieckiego oraz wzięli udział w defiladzie wojskowej. Ponadto druhowie z 4 Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej pomagali przy układaniu flagi narodowej z biało-czerwonych zniczy oraz rozdawali mieszkańcom miasta małe chorągiewki.

Wcześniej delegacja harcerzy wraz z komendantem hufca hm. Krzysztofem Wasilewskim na czele złożyła kwiaty pod pomnikiem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego znajdującym się przed siedzibą hufca.

Tego dnia wszyscy pamiętali o modlitwie w intencji Ojczyzny. 66 Drużyna Harcerska „Knieje” działająca w Młodzieszynie uczestniczyła w swojej parafii w mszy św. za Ojczyznę, podczas której harcerze nieśli dary do ołtarza. Z kolei ich teresińscy koledzy brali udział w uroczystościach w Szymanowie – Marszu Niepodległości, który wiódł z Teresina do Szymanowa oraz mszy św. i złożeniu kwiatów przy obelisku Józefa Piłsudskiego.

Niektóre drużyny rozpoczęły świętowanie nieco wcześniej, biorąc udział w wydarzeniach związanych z tym świętem, a przypominających o najważniejszych faktach i osobach wpisanych w historię Polski. Najmłodsi na swoich zbiórkach poznawali historię kraju związaną z rozbiorami i odzyskaniem niepodległości. Zapalano też znicze pod pamiątkowymi tablicami oraz na żołnierskich mogiłach oddając hołd pomordowanym za Ojczyznę.

 

niepodleglosc2

niepodleglosc3