Światło, które daje moc

Blisko 50-osobowa delegacja zuchów i harcerzy z Sochaczewa wzięła udział w Mazowieckim Zlocie Betlejemskiego Światła Pokoju. Przywiezione z płockiej Bazyliki Katedralnej Światło rozpoczęło swoją wędrówkę po powiecie sochaczewskim.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Sochaczewa. Delegacja zuchów i harcerzy wraz z komendant phm. Anną Wasilewską odebrała je 15 grudnia w płockiej Bazylice Katedralnej podczas Mszy świętej, którą odprawił nasz kapelan ksiądz Konrad Zwiślak. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją wędrówkę po powiecie sochaczewskim. Przekazywane z rąk do rąk przez zuchów i harcerzy dotrze do wielu urzędów, instytucji, szkół, szpitali, kościołów, mediów, ale też rodzin i wszystkich przyjaciół harcerstwa.

W Zlocie Chorągwi Mazowieckiej ZHP sochaczewski hufiec reprezentowały: 1 Drużyna Harcerska z Teresina, 22 Drużyna Harcerska, 25 Środowiskowa Drużyna Harcerska „Echo”, 55 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska, 321 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Fortis Ignis” oraz 963 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Gradiam”.

Betlejemskie Światło Pokoju przybywa do Polski od roku 1991. Z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem austriaccy skauci przewożą Go do Katedry Wiedeńskiej, skąd odbierają Go skauci z pobliskich krajów i przekazują swoim sąsiadom tak, by Płomień otoczył całą Europę.

Do Płocka „Światło z Betlejem” przywiozła z Wiednia delegacja harcerzy i instruktorów z miejscowego Hufca ZHP, po to by w niedzielę podczas Mszy świętej można było go uroczyście przekazać reprezentacjom mazowieckich hufców. W najbliższym tygodniu ten symboliczny ogień przekazywany z rąk do rąk przez zuchów i harcerzy dotrze do wielu urzędów, instytucji, szkół, mediów, a także na wigilijne stoły tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów. Coroczna harcerska sztafeta zakończy się w wigilię Bożego Narodzenia, gdy harcerskie delegacje zaniosą je na pasterkę do wszystkich mazowieckich kościołów. Tej szczególnej wędrówce towarzyszy hasło „Światło, które daje moc”.

W tym roku po raz pierwszy Chorągiew Mazowiecka ZHP podjęła inicjatywę zorganizowania Mazowieckiego Zlotu Betlejemskiego Światła Pokoju, który odbył się w dniach 14-15 grudnia 2019 r. w Płocku. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 500 zuchów, harcerzy i instruktorów w całego województwa.

W oczekiwaniu na Światło, które dotrze do Płocka – Miasta Miłosierdzia Bożego – młodzi ludzie zgłębiali czym jest chrześcijaństwo. W sobotę, w trakcie ekumenicznej gry „Mocni” odwiedzili inne chrześcijańskie wyznania, jak również wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych w płockich zakonach i zgromadzeniach zakonnych. Natomiast niedzielny rajd „Śladami Świętych” poprzez przybliżenie postaci świętych oraz ciekawe ukazanie historii ich życia, pokazał, że święci to ludzie z krwi i kości, tacy jak my. Pokazał także, że należy rozmawiać z każdym językiem miłości, nie robić przykrości, pomagać i jednoznacznie odróżniać dobro od zła. Oprócz licznych zajęć przygotowano także udział w spektaklu „Opowieść Wigilijna” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Nie zabrakło również harcerskiego ogniska, przy dźwięku gitary i trzasku palonego drewna.

 

Światło delegacjom mazowieckich hufców przekazał Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezary Supeł oraz sprawujący mszę świętą ksiądz Konrad Zawiślak, kapelan Hufca ZHP Sochaczew.

« 1 z 3 »

Obszerna relacja z tego wydarzenia również na stronie Chorągwi Mazowieckiej ZHP

Fot. Dariusz Kalota, Maciej Wasilewski / Chorągiew Mazowiecka ZHP oraz 1 DH