Światełko betlejemskie już w Sochaczewie

Cieszę się, że tak wielu z was, z całej Polski przybyło dzisiaj do Domu Arcybiskupów Warszawskich, by przekazać w tym ważnym dla kościoła miejscu, światło betlejemskie – tymi słowami arcybiskup warszawski, Kazimierz Nycz przywitał harcerzy na tradycyjnym już spotkaniu kolędowo-opłatkowym. Uroczystość połączona z przekazaniem światełka betlejemskiego hufcom z całego kraju, odbyła się tydzień temu w Warszawie.

Coroczna wizyta harcerzy w Domu Arcybiskupów od lat cieszy się dużą popularnością. Podobnie było i tym razem. Na spotkanie z różnych zakątków Polski ściągnęły prawdziwe tłumy zuchów, również z Sochaczewa pod wodzą komendanta Krzysztofa Wasilewskiego. Nie zabrakło także czołowych przedstawicieli władz harcerskich i kościelnych – przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego ks. Andrzeja Masarskiego, naczelnik ZHP Małgorzaty Sinicy czy naczelnego kapelana ZHP, ks. podharcmistrza Jana Ujmy.

Poniedziałkową wizytę rozpoczęło uroczyste przekazanie światła betlejemskiego arcybiskupowi Kazimierzowi Nyczowi (godzinę wcześniej delegacja harcerzy odwiedziła ze światełkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego). Przy brzmieniu wspólnie śpiewanych kolęd dzieliły się nim następnie hufce z całej Polski. Potem był czas na życzenia i dzielenie się opłatkiem.
Tymczasem światło przekazane hufcom będzie wędrować dalej. To sprowadzone przez sochaczewskich harcerzy zostało dziś przekazane m.in. miejskim radnym. Ale na tym nie koniec. Aż do świąt, zuchy będą przemierzać powiat sochaczewski, by „obdarować” światłem betlejemskim jak najwięcej z nas.

Pan Jezus jest światłem i najpełniej symbolizuje Go świeca, światło betlejemskie, które niesiecie przez całą Europę, aż do Warszawy. To właśnie oznacza nasze spotkanie – przekazywanie światełka, aby każdy kto je otrzyma, potrafił być światłem dla innych – podsumował arcybiskup Kazimierz Nycz. Niech te słowa pozostaną też naszym, nie tylko świątecznym, przesłaniem.