Spisaliśmy się na medal

Sochaczewski Sztab WOŚP działający przy Hufcu ZHP Sochaczew otrzymał srebrny medal 25-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W imieniu całej społeczności sochaczewskiej odebrał go szef Sztabu hm. Krzysztof Wasilewski. W ten sposób Fundacja podziękowała za blisko 25 lat wspólnego grania.

Wręczenie pamiątkowych medali odbyło się 7 marca podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie podsumowującej tegoroczny finał WOŚP. Tego dnia ogłoszono też ostateczny wynik 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego zebrano 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 gorszy dla pediatrii i seniorów. To o ponad 30 mln zł więcej niż rok temu, kiedy WOŚP zebrała ponad 72 mln zł. Do tak znakomitego wyniku przyczynił się też sochaczewski Sztab obejmujący swym zasięgiem miasto, wszystkie gminy powiatu sochaczewskiego oraz gminę Kampinos, który podczas 25. Finału uzbierał 223 322 tys. zł.

Dzięki zebranym pieniądzom Fundacja WOŚP po raz kolejny wyposaży szpitale w najnowocześniejszy sprzęt, wspierając tym samym dzieci i seniorów.

Zanim jednak ogłoszono zebraną w tym roku sumę, Owsiak przypominał wszystkie Finały akcji i dziękował wolontariuszom oraz darczyńcom. Wśród wyróżnionych znalazła się też nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sochaczewie i wieloletnia instruktorka zuchowa ZHP Krystyna Stańkowska. W 2006 roku wraz ze swoją gromadą zuchową (działającą przy SP nr 3) została wytypowana do udziału w pilotażowym ogólnopolskim programie „Ratujemy i Uczymy Ratować” skierowanym właśnie do klas I-III w szkołach podstawowych.

Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzięki temu dzieci oswajają się z ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki, a pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. W ramach programu Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała bezpłatnie fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Ponadto, aby pomóc nauczycielom klas młodszych w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi zostali oni przeszkoleni, otrzymując certyfikaty instruktorów ratownictwa Fundacji WOŚP.