Sochaczew na 28. DChM

Reprezentanci pięciu drużyn z sochaczewskiego hufca wzięli udział w tegorocznych Dniach Chorągwi Mazowieckiej ZHP, które w tym roku odbyły się już po raz 28, a ich gospodarzem był Hufiec ZHP w Przasnyszu im. Janusza Korczaka.

Na to coroczne święto mazowieckich zuchów, harcerzy i instruktorów przyjechali harcerze z 22 Drużyny Harcerskiej z Brochowa, 25 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej “Echo” im. Tony’ego Halika, 55 Drużyny Harcerskiej z Rybna, 321 Drużyny Harcerskiej “Fortis Ignis” oraz 963 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej “Gradiam”. Nasz hufiec miał także swoich reprezentantów z Kręgu Starszyzny Harcerskiej, którzy wspierali komendę DChM w działaniach promocyjnych.

Sochaczewscy harcerze stacjonowali w dwóch gniazdach: starszoharcerskim i wędrowniczym. Całe wydarzenie rozpoczęło się w piątek 20 września od koncertu, po którym odbyło się spotkanie z Komendantem Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezarym Supłem. Następnego dnia wczesnym rankiem wszyscy wyruszyli w trasę. Harcerze starsi poznawali historię Konrada Mazowieckiego, sprawdzając przy tym swoją wiedzę harcerską, kreatywność oraz pomysłowość, zaś wędrownicy przemieszczali się po terenach historycznych Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Patrole musiały ze sobą współpracować przy rozwiązywaniu zagadek, aby całe gniazdo wędrownicze odniosło sukces.

Tego samego dnia odbyły się koncerty zespołów „Żywioły Art”, „Z ostatniej chwili” oraz „Harcesz W.G.”. Dzień zakończył się ogniskiem, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy tegorocznych DChM.

Trzydniowy zlot zakończył się w niedzielę 22 września Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Boskiej Niepokalanej Przewodniczki oraz apelem na Rynku Miejskim, podczas którego podsumowano osiągnięcia wszystkich tras i gier fabularnych, a zwycięzcom wręczono pamiątkowe puchary i dyplomy. Tradycyjnie ogłoszono także przyszłorocznego organizatora mazowieckiego święta – będzie nim Hufiec “Mazowsze” Mińsk Mazowiecki.

Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP to coroczne święto mazowieckich zuchów, harcerzy i instruktorów organizowane we wrześniu z okazji inauguracji roku harcerskiego. Bo nowy rok szkolny to także nowe harcerskie przygody. Co roku impreza odbywa się w innym mieście, a jej najważniejszym celem jest integracja środowiska.