Poza sezonem

zbiorka3Ostatnia zbiórka harcerzy z 404 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Specjalności Wodnej i Ratowniczej „Error” (potocznie nazywanymi wodniakami lub żeglarzami) dotyczyła modelarstwa alternatywnego. W sezonie wodniacy uczą się w stanicy harcerskiej żeglowania i fachu szkutniczego. Tymczasem jednak (poza sezonem) zmuszeni są do zorganizowania sobie czasu w inny sposób.

W ruch poszły kartony, gazety, różnego rodzaju opakowania i wszystko co przyszło im do głowy. Zaprojektowali i zbudowali cztery nowatorskie jednostki pływające oraz opisali jak każda z nich działa. Inspiracją były przyniesione materiały. I tak żeńska część drużyny wpadła na pomysł wykonania różowej żaglówki o niespotykanych oryginalnych detalach, miłośniczka koni stworzyła ze swoim zespołem wyjątkowy projekt pływającego jednorożca. Z kolei opisy i zdjęcia dotyczące tematyki kulinarnej przyczyniły się do zbudowania pływającej formy do tarty. Były też takie, które swoją budową nawiązywały do wielkich żaglowców.

Zbiórka musi być ciekawa dla uczestników, wtedy chętniej przyjdą na następną i z entuzjazmem podejdą do stojących przed nimi zadań. Wychowanie harcerskie unika biernych form uczenia się, stawia na uczenie się przez działanie, bezpośrednie doświadczanie, zabawę. Coraz częściej harcerskie zbiórki prowadzone są też poprzez alternatywne formy edukacji. Takie, które uwrażliwiają na otoczenie, wykraczając jednocześnie poza swoje tradycyjne ramy. W alternatywnych formach edukacji, które zazwyczaj oparte są na ekologii, istotną rolę odgrywają pomoce edukacyjne. Ekologiczne, nietuzinkowe i inspirujące do działania. Tego typu zajęcia wymagają od harcerzy wiele własnej inicjatywy, ale też pozwalają rozwinąć skrzydła fantazji i stworzyć przy ich pomocy własne, niepowtarzalne rozwiązania.

 

zbiorka2