POMOCNICY SZTYGARA – fotorelacja z zimowiska

Pod taką nazwą odbyło się w dniach 14-18 lutego tegoroczne zimowisko w Tarnowskich Górach. Zgodnie z fabułą uczestnicy byli podzieleni na drużyny górników, którzy przybyli do Tarnowskich Gór z Polski centralnej, aby pracować w nowo powstałej kopalni. Podczas pobytu w nowym miejscu poznawali różne społeczeństwa i tereny oraz etapowo zdobywali fragmenty mapy – miejsc, które odwiedzili.

Każdego dnia miało miejsce inne zadanie, które pozwoliło uczestnikom zimowiska wykazać się zarówno intelektualnie, jak i artystycznie.

Wszyscy dobrze się bawili, co można zobaczyć na zdjęciach.

 

Galeria z pierwszego dnia

Pierwszego dnia w drodze do miejsca docelowego zwiedzano Jasną Górę, a wieczorem budowano miasteczko górnicze. Uczestnicy wybudowali ratusz, bank, sąd, szpital, plac zabaw, boisko, basen, centrum nauki i wszystko co potrzeba, żeby miasto zaczęło się rozwijać. Wszystko po to, żeby miasto było przyjazne dla jego mieszkańców, a mieszkańcy tworzyli tam wspólnotę.

 

Galeria z drugiego dnia

Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Był też spacer po mieście w poszukiwaniu rzeźb Gwarków, a wieczorem zajęcia z pierwszej pomocy, szyfrów i sygnalizacji.

« 1 z 2 »

 

Galeria z trzeciego dnia

Trzeci dzień uczestnicy zimowiska spędzili w Parku Wodnym oraz na zwiedzaniu zabytkowej Kopalni Węgla Guido w Zabrzu. Wieczorem tradycyjnie już odbyły się zajęcia harcerskie. Tym razem młodsi i starsi uczyli się terenoznawstwa, poznając zasady stosowane podczas fotointerpretacji zdjęć lotniczych.

« 1 z 2 »

 

Galeria z czwartego dnia

Ostatni dzień pobytu w Tarnowskich Górach spędzono na lodowisku i w Parku Wodnym, a wieczorem odbyło się obrzędowe świeczkowisko. Harcerze zaprezentowali również przygotowywane podczas całego pobytu mapy odwiedzanych miejsc, a na zakończenie komendant zimowiska wręczył im pamiątkowe dyplomy.

 

Galeria z powrotu

Przed wyjazdem do Sochaczewa jeszcze krótki spacer na rynek miasta i ostatnie wspólne zdjęcia. W drodze powrotnej odwiedzono też Zamek w Olsztynie k. Częstochowy, który był ostatnim punktem programu zimowiska.