Wilk, który nigdy nie śpi

Recenzja książki „Wilk, który nigdy nie śpi. Pełne przygód życie lorda Baden-Powella” autorstwa Waltera Hansena

Wydawnictwo Horyzonty, Warszawa 2004, liczba stron: 164, ISBN 83-89037-88-2

wilk5„Miał wiele przezwisk. Zawistni nazywali go faworytem i megalomanem-samochwałą, niepoważnym marzycielem i zarozumiałym durniem, awanturnikiem i szczurołapem. (…) Kim więc był lord Baden-Powell, który stworzył wielkie bractwo skautów?”.

Chciałbyś poznać odpowiedź na to pytanie? Idealna będzie książka „Wilk,który nigdy nie śpi” Waltera Hansena. To właśnie od tych słów zacznie się Twoja przygoda z tą książką. Dzięki niej poznasz pełne ciekawych przygód i wrażeń losy Bi-Pi, jak go nazywano. Opisane jest tam niemal całe życie generała. Dowiecie się m.in., że Baden-Powell prowadził także zwyczajne życie, jak każdy z nas.

Zachętą dla niektórych może być fakt, że nie był w szkole prymusem, mimo nadzwyczajnej inteligencji do nauki się nie przykładał. Jednak można go nazwać mistrzem terenoznawstwa. Jeden rozdział poświęcony jest historii tworzenia skautingu. Wszystko opisane jest dokładnie tak jak to się zaczęło.

Na kartach książki można odnaleźć wiele rysunków autorstwa Baden Powella. Znajduje się w niej wiele cytatów, które zostały wypowiedziane przez Bi-Pi. Każda linijka tekstu dostarcza czytelnikowi wiele emocji i niezwykłych wrażeń. Mimo że w książce przedstawiony jest jako ideał, wcale nim nie był, bo nikt z nas nie jest idealny. Jak sam mawiał: „Błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi”.

Uważam, że obowiązkiem każdego harcerza jest przeczytanie tej książki i spojrzenie z innej perspektywy na gen. Roberta Baden- Powella. Sam po jej przeczytaniu zamierzam do niej powracać, gdyż zawiera wiele cennych wskazówek do pracy z harcerzami.

 

Krystian Papierowski
25 Środowiskowa Drużyna Harcerska „Echo”