Scouting for boys

Recenzja książki “Scouting for boys” Robert’a Baden Powell’a

Wydawnictwo Oxford University Press, liczba stron: 380 2004 ISBN 978-0-19-280246-0

sfb“Scouting for boys” jest podstawą metodyki i ideologii każdej organizacji skautowej na świecie. Jest obligatoryjną lekturą dla każdego harcerza, który planuje swoją przyszłą działalność jako instruktor. Ja miałam przyjemność czytać książkę napisaną w oryginalnym języku. Książka jest napisana językiem prostym, szczególnie polecam przeczytać ją po angielsku osobom posługującym się językiem na poziomie Oxfordzkim B2/C1. Problem jest głównie z terminologią skautową, natomiast jeśli chodzi o wiedzę harcerską oraz słownik każdy powinien to zrozumieć.

Czytając tę książkę zdobyłam dużo nowej wiedzy merytorycznej, jak i praktycznej. Dużą wagę Robert Baden-Powell skupia na tradycjach i kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki Indian. Kiedyś w harcerstwie było więcej zabaw o tematyce indiańskiej, aktualnie to w dużym stopniu zanikło. Inną rzeczą jakiej raczej się nie praktykuje na harcerskich obozach jest pionierka od podstaw. W książce Baden-Powell opisał, jak skauci powinni stworzyć całe obozowisko, łącznie z łóżkami i szałasami czy sztućcami. Duża jej część jest też poświęcona wiedzy na temat przyrody i puszczaństwa. Podobało mi się to jak sir Robert opisywał umiejętności, jakie powinien posiadać każdy skaut. Taki młody człowiek powinien posługiwać się wiedzą godną ratownika medycznego, policjanta, detektywa, strażaka czy żołnierza. Baden-Powell w szczególny sposób podkreślił jak ważne jest być skautem.

Wiedza z poradnika jest uniwersalna i zawsze aktualna. Sądzę, że każdy harcerz powinien ją poznać. Sama będę do niej wracać, by szukać pomysłów na nowe zbiórki oraz przypominać sobie wiedzę z zakresu puszczaństwa i metodologii.

Iga Walkiewicz
25 Środowiskowa Drużyna Harcerska „Echo”