Czarne Stopy

Recenzja książki „Czarne Stopy” autorstwa Seweryny Szmaglewskiej

Wydawnictwo Książka i Wiedza, 2007, liczba stron: 192, ISBN 978-83-05-13545-0

czarne-stopyZastanawiałeś się kiedyś jak wyglądało harcerstwo u swoich początków? Książka „Czarne Stopy” Seweryny Szmaglewskiej, zaliczająca się do gatunku powieści przygodowej, doskonale przedstawia świat harcerzy w latach 60. XX wieku. Narrator doskonale wprowadza nas w ich realia. Możesz się poczuć jakbyś był jednym z nich i wspólnie z nimi brał udział w tej niezwykłej przygodzie. Podczas lektury książki dowiadujemy się wiele o bohaterach i ich postępowaniu. Główny wątek powieści skupia się na zastępie „Czarnych Stóp” , a szczególnie na Marku Osińskim i jego przemianie.

Harcerze z warszawskiej drużyny szykują się do wyjazdu na wymarzony letni obóz w Góry Świętokrzyskie. Po długim oczekiwaniu wreszcie nadchodzi ten dzień. Niestety już na początku jeden z członków zastępu „Czarnych Stóp” znika. Nikt nie wie gdzie on jest. Po pewnym czasie, niemal w ostatniej chwili przed wyjazdem, odnajduje się. Kim on jest i dlaczego podczas obozu sprawi nie mało kłopotów, dowiesz po lekturze książki.

Osobiście polecam tę książkę, łatwo się ją czyta, akcja jest bardzo żywa i na pewno zainteresuje wszystkich, niezależnie od wieku, nawet najbardziej wymagających czytelników. Nie trzeba być harcerzem, by nas wciągnęły opisy wspaniałych przygód i zabawnych pościgów. A może właśnie komuś pomoże przekonać się do harcerstwa i wstąpić do Związku Harcerstwa Polskiego. Kto wie?

Po przeczytaniu czuje się niedosyt, chce się jeszcze więcej i wraca się do niej nie raz, mimo znajomości całej fabuły. Ma ona w sobie coś niezwykłego, coś co przyciąga jak magnes. Sam mam ciągle ochotę do niej zaglądać i wciąż na nowo odkrywać przygody pierwszych harcerskich wakacji.

Krystian Papierowski
25 Środowiskowa Drużyna Harcerska “Echo”