„Pilnie jedziemy na SOR!” – ratownicze kursy harcerskie w Sochaczewie

Sochaczewscy harcerze przez dwa ostatnie weekendy stycznia brali udział w Kursie Pierwszej Pomocy „SOR 2020” organizowanym przez Hufiec ZHP Sochaczew pod okiem instruktorów Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ZHP.

Wędrownicy (harcerze, którzy ukończyli 16 rok życia) mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę jednej z technik harcerskich, jaką jest udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym. Kurs trwał dwa weekendy. Każdy weekend obejmował określony zakres tematyczny i kończył się egzaminem.

Moduły miały dwie formy szkoleniowe –  teoretyczną oraz praktyczną. Nad każdą z tych części sprawowali pieczę Instruktorzy Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ZHP, którzy działają na co dzień w Inspektoratach Chorągwi Mazowieckiej oraz Łódzkiej. Na część teoretyczną składały się wykłady, podczas których harcerze poznawali teorię przeprowadzenia akcji ratunkowych, zaś w części praktycznej mieli okazję tę wiedzę wykorzystać. Mowa tutaj o prostych ćwiczeniach, przy których na bieżąco instruktorzy weryfikowali błędy i dawali wskazówki. Nie zabrakło też symulacji prawdziwych wypadków, podczas których uczestnicy kursu musieli zachować zimną krew i działać pod naciskiem czasu i stresu.

Oprócz instruktorów, dużą pomocą podczas takich kursów jest kadra pomocnicza. Należą do niej osoby, które już wcześniej ukończyły kurs pierwszej pomocy i zdobyły odznakę Ratownika ZHP. A takich osób z naszego hufca zgłosiła się do pomocy w organizacji kursu liczna grupa. Podczas symulacji odgrywali role poszkodowanych oraz sami niejednokrotnie służyli pomocą i wiedzą, gdy kursanci jej potrzebowali.

Podczas tych dwóch bardzo intensywnych modułów wyszkoliło się grono 24 osób, w tym 20 Ratowników ZHP.

I moduł
II moduł