Pierwsza pomoc wychowuje

Wypadki komunikacyjne czy oparzenie wrzątkiem… Z takimi i wieloma innymi przypadkami spotkali się uczestnicy Wędrowniczego Kursu Pierwszej Pomocy (WKPP) zorganizowanego przez sochaczewski hufiec i Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Zdobyta wiedza i umiejętności zostały podsumowane zaliczeniem w drugi weekend kursu. Tytuł oraz odznakę Ratownika ZHP uzyskało 15 harcerzy.

Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy to forma szkoleniowa skierowana głównie do wędrowników, czyli harcerzy w wieku 16-21 lat, ale również osób niezrzeszonych w ZHP. Jest najbardziej zaawansowanym kursem z zakresu pierwszej pomocy z oferty Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, czyli tego wszystkiego, co może uczynić świadek na miejscu zdarzenia, aby pomóc poszkodowanemu w przeżyciu aż do przyjazdu profesjonalnych służb.

Podczas szkolenia trwającego dwa weekendy uczestnicy uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wykładów i pokazów, jednak najwięcej czasu poświęcono na ćwiczenia praktyczne i udzielanie pomocy w profesjonalnie zainscenizowanych symulacjach. Realizm sytuacji pozwala kursantom oswoić się z tym, jak może naprawdę wyglądać udzielanie pomocy w miejscu zdarzenia. Po ukończeniu szkolenia Ratownik ZHP przygotowany jest do udzielania pierwszej pomocy zarówno w codziennych sytuacjach, jak również wszelkich zdarzeniach wypadkowych i stanach bezpośredniego zagrożenia życia.

Tegoroczny kurs odbył się w terminie 27-29 października oraz 3-5 listopada w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. Jego absolwenci będą mogli brać udział m.in. w organizacji kolejnych kursów i szkoleń oraz zabezpieczeniach medycznych lokalnych wydarzeń, pełniąc jednocześnie służbę na rzecz naszego miasta i lokalnej społeczności.

 

Organizatorzy dziękują: Piekarni Iwony Buły, panu Romualdowi Kotowodzie, właścicielom Apteki „Na Zdrowie” oraz „Serduszko”, sochaczewskiej Drogerii Hebe oraz marketowi Carrefour, panu Damianowi Tymorkowi z Ośrodka Szkoleniowo-Hotelowego “Leśne Zacisze” w Teresinie, a także dyrektorom: Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie, Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie i Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie, którzy wsparli organizację kursu. Dzięki ich życzliwości udało się podnieść komfort pracy instruktorów i uatrakcyjnić zajęcia kursantom.