Pierwsi już wyjechali

29 czerwca na swoje harcerskie wakacje wyjechała pierwsza grupa obozowiczów. Przez dwa tygodnie nad malowniczym jeziorem Wiejskim na terenie stanicy harcerskiej w Łąkie na Kaszubach (woj. pomorskie, powiat bytowski) będzie przebywać 120 osób w wieku od 10 do 17 lat, nad bezpieczeństwem których czuwają doświadczeni instruktorzy ZHP oraz wykwalifikowani nauczyciele sochaczewskich szkół. Podczas pierwszego turnusu uczestnikom obozu towarzyszy 23 gości z ukraińskiego Gródka, miasta partnerskiego Sochaczewa.

Organizowane każdego roku w hufcowej stanicy obozy pod namiotami są już tradycją. W tym roku odbędą się tam trzy 15-dniowe turnusy rekreacyjne, a także specjalistyczne o charakterze szkoleniowo-wypoczynkowym, w ramach których będą realizowane trzy programy: „ABC żeglarstwa”, kurs na stopień żeglarza jachtowego lub z zakresu bezpieczeństwa nad wodą poszerzony m.in. o podstawy żeglarstwa, kajakarstwa i ratownictwa. Ponadto w programie każdego z nich są też wycieczki piesze i autokarowe, gry i zabawy, kąpiele w jeziorze, dyskoteki, karaoke, festiwale piosenki, zajęcia sportowe, ogniska, seanse filmowe.

uk11W sumie wypocznie tam blisko 400 młodych ludzi, w tym 258 podopiecznych akcji „Pogodne Lato” skierowanej do dzieci i młodzieży wywodzących się z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dla których to często jedyna forma wakacyjnego wypoczynku. Przyjadą oni z powiatu sochaczewskiego, gostyńskiego, grodziskiego, warszawskiego zachodniego, nowodworskiego oraz sierpeckiego.

Jednak obóz w Łąkie to nie jedyna wakacyjna propozycja, z której słynie sochaczewski hufiec. W lipcu grupa młodzieży szkolonej z Gminy Sochaczew wyjedzie na obóz do Murzasichla k. Zakopanego. W sierpniu młodsze dzieci wypoczną tam także na kolonii zuchowej. Ponadto dwie drużyny harcerskie wyjadą w Bieszczady.

Tegoroczna Harcerska Akcja Letnia sochaczewskiego hufca potrwa do końca wakacji, a jej organizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Urzędu Miasta i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Nieoceniona jest także baza, w której rozbudowę całe serce od lat wkładają sochaczewscy instruktorzy. Z roku na rok coraz bardziej udoskonalana tak, aby spełnić oczekiwania uczestników i sprawić, by ich wakacje były naprawdę wyjątkowe.

 

uk12