Nowoczesne podchody

Szukając atrakcyjnych form pracy z harcerzami zrodził się pomysł zorganizowania gry miejskiej z wykorzystaniem kodów QR. W tym innowacyjnym projekcie łączącym grę miejską i dawne podchody wzięli udział harcerze z 25 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Echo”. Ich zadaniem było wypełnić powierzoną misję – poznać kilka niezwykłych miejsc, które zapisały się w historii Sochaczewa.

Poprzez skanowanie kodów QR rozrzuconych na ogromnej planszy, jaką była przestrzeń miasta, harcerze m.in. przybliżyli sobie historię zabytkowego budynku miejskiego ratusza, Dworu w Czerwonce, cmentarza żydowskiego, wieży ciśnień z 1921 roku i in. Realizując kolejne punkty uczyli się kojarzyć miejsca, fakty, a także dodatkowo rozwiązywać zagadki i wykonywać zadania sprawnościowo-intelektualne, jak rozszyfrowanie wiadomości zakodowanych alfabetem Morse’a, zbudowanie wieży z makaronu spaghetti i pianek, przelewanie wody, aby uzyskać tajemniczą zawartość czy rozpoznanie najpopularniejszych harcerskich piosenek.

Ta nowoczesna forma zabawy bardzo spodobała się harcerzom, którzy z zaangażowaniem brali udział we wszystkich konkurencjach, co widać na zdjęciach.