Niecodzienny gość

Kiedy w grudniu 2016 roku przedstawiciele 404 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Specjalności Wodnej i Ratowniczej „Error” odwiedzili Szczecin, miejsce związane z ich bohaterem, zaprosili do Sochaczewa Ludmiłę Kopycińską, która od ponad 26 lat jest turystycznym przewodnikiem miejskim. Bliskie są jej też historie legendarnych postaci polskiej floty i przedstawicieli gospodarki morskiej, a wiedzą tą chętnie dzieli się z dziećmi i młodzieżą nie tylko ze Szczecina. To dzięki niej każdego roku sochaczewska drużyna wodniaków ma możliwość spotkać się z synem swojego bohatera Olgierdem Maciejewiczem, zwiedzić Szczecin oraz zapalić znicz na grobie Kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza, którego imię dumnie nosi od czerwca 2012 roku.

Wizyta w Sochaczewie rozpoczęła się 21 kwietnia od spotkania w klubie Kontrast w Sochaczewskim Centrum Kultury, gdzie zebrani goście wysłuchali opowieści o Konstantym Maciejewiczu, ostatnim komendancie „Lwowa”, pierwszym komendancie „Daru Pomorza” oraz współtwórcy polskiego szkolnictwa morskiego. W czasie tego wieczoru przybliżono również coroczne wizyty przedstawicieli 404 drużyny w Szczecinie. Padło też wiele słów uznania za ich pracę związaną ze zdobywaniem i upowszechnianiem wiedzy o swoim bohaterze, a także wręczono zaświadczenie o przyjęciu 404 WDHSWiR w poczet członków stowarzyszenia na rzecz budowy pomnika „Kapitanowi Kapitanów”.

Kolejne dni upłynęły na zwiedzaniu Sochaczewa oraz okolic. Pani Ludmiła, która z zamiłowania jest przewodnikiem miejskim, z ogromnym zainteresowaniem poznawała zabytki i historię miasta. Odwiedziła m.in. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, kościół w Brochowie, Muzeum Kolei Wąskotorowej, Dom urodzenia Fryderyka Chopina i park w Żelazowej Woli oraz ważne dla harcerzy miejsce, jakim są Witkowice i znajdujący się tam pomnik zbudowany przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą. We wszystkich tych miejscach towarzyszyli jej harcerze z 404, którzy mogli sprawdzić się w roli przewodników.

Z kolei podczas zwiedzania Bazyliki NMP w Niepokalanowie oraz znajdującego się tam Muzeum Św. Maksymiliana Kolbego, do którego zaprosili teresińscy harcerze, miało miejsce przekazanie na rzecz muzeum archiwalnego zdjęcia podarowanego przez syna kapitana Maciejewicza – Olgierda. Zdjęcie zostało wykonane w 1935 roku kiedy to Konstanty Maciejewicz, jako komendant „Daru Pomorza”, w trakcie pionierskiej podróży dookoła świata odwiedził Nagasaki i spotkał się z ojcem Maksymilianem Kolbe, będącym tam wówczas polskim misjonarzem.

Trzydniowa wizyta pani Ludmiły zakończyła się w niedzielę wzajemną deklaracją o kontynuowaniu współpracy.


Panią Ludmiłę Kopycińską ze Szczecina przywitał komendant Hufca ZHP Sochaczew hm. Krzysztof Wasilewski (zdjęcie u góry).


Kapitan Konstanty Maciejewicz odszedł na Wieczną Wachtę 25 października 1972 r. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w Kwaterze Zasłużonych. W sierpniu 2014 roku 404 drużyna po raz pierwszy odwiedziła miejsce spoczynku swojego bohatera i złożyła kwiaty na jego grobie. Wtedy też spotkała się z jego synem Olgierdem, mieszkającym na stałe w Szczecinie.