Na zlocie z okazji stulecia ZHP

40-osobowa grupa harcerzy z Hufca ZHP Sochaczew bierze udział w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 – największym edukacyjnym wydarzeniu, jakim ZHP świętuje 100 lat swojego istnienia oraz setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Impreza pod hasłem „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” rozpoczęła się 6 sierpnia i potrwa dziesięć dni.

Dla jego uczestników będzie to nie tylko czas zabawy, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności czy poznania Gdańska i Pomorza, ale również służby lokalnym społecznościom, u których będą gościć. Harcerze wezmą też udział w grach miejskich, zajęciach wodnych i żeglarskich czy na terenie lasów i rezerwatów na Wyspie Sobieszewskiej. Bezpłatnie będą mogli zwiedzić najważniejsze gdańskie muzea, jak również poznać najważniejsze atrakcje turystyczne w regionie. Codziennie na zlotowej scenie odbywać się będą koncerty czy spotkania z ciekawymi osobistościami, m.in. pisarką Katarzyną Bondą czy podróżnikiem Aleksandrem Dobą. Szczególnie jednak z gdańszczanami i turystami uczestnicy zlotu chcą spędzić tzw. Dzień Regionów, który odbędzie się 11 sierpnia. Wówczas swoją kulturę, historię i region będą prezentować również sochaczewscy harcerze.

Oficjalna ceremonia otwarcia odbyła się we wtorek, 7 sierpnia, a jej szczególnie efektownym punktem była utworzona z uczestników największa „żywa” flaga Polski. Tego dnia sochaczewską reprezentację harcerzy odwiedzili wyjątkowi goście – Niezawodni Przyjaciele harcerstwa burmistrz Piotr Osiecki i Krzysztof Osmolak wraz z komendantem hufca hm. Krzysztofem Wasilewskim i hm. Julianem Tasieckim.

Sercem imprezy jest utworzone niemal na 100 ha Wyspy Sobieszewskiej miasteczko zlotowe z całą potrzebną infrastrukturą. 12 tysięcy harcerzy i harcerek podzielonych jest na gniazda według chorągwi, których są członkami. Każda Chorągiew przygotowuje ciekawy wystrój – jedni wybudowali replikę Stadionu Narodowego (Stołeczna), a inni szyby górnicze. Wszystkie chorągwie stanęły na wysokości zadania i pokazały się z najlepszej strony. Wśród przedstawicieli poszczególnych Chorągwi, w tym mazowieckiej, jest dwoje instruktorów z hufca ZHP Sochaczew. I to oni są autorami bramy, z której zasłynęło gniazdo mazowieckie. Ich brama to namiastka zamku, bo to właśnie z zamków słynie region mazowiecki. Na płocie rozwieszone są herby miast i gmin, z których pochodzą drużyny zlotowe. Ponadto każda alejka na terenie gniazda otrzymała imię jednego z książąt mazowieckich, a na placu za bramą można sprawdzić odległości do największych miast sąsiednich państw na specjalnym drogowskazie. Sochaczewscy harcerze przygotowali też specjalną wystawę poświęconą miastu i działalności hufca.
Wyróżnieniem dla sochaczewskiego hufca był także udział harcerki z 4 Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej “Koniczyna” Joanny Dąbrowskiej w odnowieniu przyrzeczenia harcerskiego. Na scenie wspólnie z Przewodniczącym ZHP hm. Dariuszem Supłem i Naczelniczką ZHP hm. Anną Nowosad odczytano prawo harcerskie i treść roty.

Trwający właśnie ogólnopolski zlot jest też preludium do europejskiego zjazdu skautów Jamboree, którego Wyspa Sobieszewska będzie gospodarzem już w 2020 roku. Wówczas ma na nią zjechać blisko 25 tys. osób. Dlatego też Wyspa zmienia się infrastrukturalnie. Powstają nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i nowy most.

« 1 z 2 »