Na zlocie z okazji stulecia ZHP

40-osobowa grupa harcerzy z Hufca ZHP Sochaczew brała udział w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 – największym edukacyjnym wydarzeniu, jakim ZHP świętowało 100 lat swojego istnienia oraz setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Impreza pod hasłem „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” rozpoczęła się 6 sierpnia i trwała dziesięć dni.

Dla jego uczestników był to nie tylko czas zabawy, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności czy poznania Gdańska i Pomorza, ale również służby lokalnym społecznościom, u których gościli. Harcerze wzięli też udział w grach miejskich, zajęciach wodnych i żeglarskich czy na terenie lasów i rezerwatów na Wyspie Sobieszewskiej. Bezpłatnie mogli zwiedzić najważniejsze gdańskie muzea, jak również poznać najważniejsze atrakcje turystyczne w regionie. Codziennie na zlotowej scenie odbywały się koncerty czy spotkania z ciekawymi osobistościami, m.in. pisarką Katarzyną Bondą czy podróżnikiem Aleksandrem Dobą. Szczególnie jednak z gdańszczanami i turystami uczestnicy zlotu spędzili tzw. Dzień Regionów, który odbył się 11 sierpnia. Wówczas swoją kulturę, historię i region prezentowali również sochaczewscy harcerze.

Oficjalna ceremonia otwarcia odbyła się we wtorek, 7 sierpnia, a jej szczególnie efektownym punktem była utworzona z uczestników największa „żywa” flaga Polski. Tego dnia sochaczewską reprezentację harcerzy odwiedzili wyjątkowi goście – Niezawodni Przyjaciele harcerstwa burmistrz Piotr Osiecki i Krzysztof Osmolak wraz z komendantem hufca hm. Krzysztofem Wasilewskim i hm. Julianem Tasieckim.

Sercem imprezy było utworzone niemal na 100 ha Wyspy Sobieszewskiej miasteczko zlotowe z całą potrzebną infrastrukturą. 12 tysięcy harcerzy i harcerek zostało podzielonych na gniazda według chorągwi, których są członkami. Każda Chorągiew przygotowała ciekawy wystrój – jedni wybudowali replikę Stadionu Narodowego (Stołeczna), a inni szyby górnicze (Śląska). Wszystkie chorągwie stanęły na wysokości zadania i pokazały się z najlepszej strony. Wśród przedstawicieli poszczególnych Chorągwi, w tym Mazowieckiej, znalazło się dwoje instruktorów z Hufca ZHP Sochaczew. I to oni są autorami bramy, z której zasłynęło gniazdo mazowieckie. Ich brama to namiastka zamku, bo to właśnie z zamków wyróżnia się region mazowiecki. Na płocie rozwieszono herby miast i gmin, z których przyjechały drużyny zlotowe. Ponadto każda alejka na terenie gniazda otrzymała imię jednego z książąt mazowieckich, a na placu za bramą można było sprawdzić odległości do największych miast sąsiednich państw na specjalnym drogowskazie. Sochaczewscy harcerze przygotowali też specjalną wystawę poświęconą miastu i działalności hufca. Ponadto wyróżnieniem dla sochaczewskiego hufca był także udział harcerki z 4 Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej “Koniczyna” Joanny Dąbrowskiej w odnowieniu przyrzeczenia harcerskiego. Na scenie wspólnie z Przewodniczącym ZHP hm. Dariuszem Supłem i Naczelniczką ZHP hm. Anną Nowosad odczytano prawo harcerskie i treść roty.

Ogólnopolski zlot był też preludium do europejskiego zjazdu skautów Jamboree, którego Wyspa Sobieszewska będzie gospodarzem już w 2020 roku. Wówczas ma na nią zjechać blisko 25 tys. osób. Dlatego też Wyspa zmienia się infrastrukturalnie. Powstają nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i nowy most.

« 1 z 2 »

A tak prezentowała się sochaczewska drużyna zlotowa.

W jej skład weszli harcerze z 4 Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej „Koniczyna”, …

… 25 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Echo”, …

… 1 Drużyny Harcerskiej im. św. Maksymiliana Kolbego „Czarna Jedynka”, …

… oraz 321 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Fortis Ignis”.