Kolejny rajd za nami

Blisko 900 harcerzy z Mazowsza, w tym ponad setka z sochaczewskiego hufca, wzięła udział w XLI Ogólnopolskim Harcerskim Rajdzie „Wisła 2018”. Tradycją już jest, że co roku jedną spośród ośmiu tras tematycznych przygotowuje sochaczewski hufiec, a patronat nad nią sprawuje Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki.

Majowy rajd „Wisła” co roku gromadzi liczną grupę harcerzy z Mazowsza. Uczestnicy mają do wyboru jedną z ośmiu tras tematycznych przygotowanych dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów. Poszczególne etapy wędrówki organizują hufce, przez których tereny przebiegają, a całe przedsięwzięcie – Chorągiew Mazowiecka ZHP.

Hufiec ZHP Sochaczew, podobnie jak w latach ubiegłych, był organizatorem jednej z ośmiu tras przeznaczonej dla harcerzy i harcerzy starszych, którą swoim patronatem objął Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Trasa IV, bo o niej mowa, znana jest z przejazdu zabytkową ciuchcią. W tym roku jej przygotowaniem zajęli się harcerze z 404 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Specjalności Wodnej i Ratowniczej „Error” im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza. Miłośnicy wędrowania i poszukiwania przygód na wyprawie po najpiękniejszych zakątkach Ziemi Sochaczewskiej wędrowali trasą pod nazwą „Śladami historii”.

Zwycięzcy tej trasy – patrol 7 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wataha” z Hufca ZHP Przasnysz – zdobyli Puchar Burmistrza Sochaczewa. Drugie miejsce na sochaczewskiej trasie zajął patrol „Wędrujące Alpaki”, a trzecie – „Ułani spod Okienka” (oba z Hufca ZHP Sochaczew).

Sochaczewscy harcerze świetnie poradzili sobie na różnych trasach rajdowych zdobywając miejsca na podium w swoich kategoriach wiekowych, a dla hufca – puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej hufców z województwa mazowieckiego.

Na Trasie nr 5 „Pieprz i wanilia” drugie miejsce zdobył patrol „Podróż tam gdzie kwitną migdały” z 25 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Echo”, a patrol „Bąbelki Mroku” z tej samej drużyny (25 ŚDH) zajął trzecie miejsce na tej trasie.

Blisko tysiąc uczestników bezpiecznie spędziło trzy rajdowe dni i noce, a pożegnało się w niedzielę, wręczeniem pucharów, dyplomów, nagród, jak również odśpiewaniem hymnu Chorągwi Mazowieckiej ZHP oraz wspólnym zdjęciem.