Na Harcerskiej Wyprawie Pamięci ZHP – Monte Cassino 2019

45 harcerzy i instruktorów z Hufca ZHP Sochaczew uczestniczyło – jako reprezentacja Chorągwi Mazowieckiej ZHP – w Harcerskiej Wyprawie Pamięci ZHP – Monte Cassino 2019 z okazji 75. rocznicy bitwy. W składzie delegacji był również komendant chorągwi hm. Cezary Supeł i komendant hufca hm. Krzysztof Wasilewski.

Uczestnicy odwiedzili polskie cmentarze wojenne we Włoszech oraz miejsca, gdzie walczyli polscy żołnierze (w masywie Monte Cassino). Harcerska Wyprawa Pamięci odbyła się w dniach 13-24 maja, a jej kluczowym punktem były uroczystości rocznicowe na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z udziałem weteranów 2. Korpusu Polskiego (ostatnich świadków zwycięskiej bitwy) oraz prezydentów RP Andrzeja Dudy i Włoch Sergio Mattarelliego.

Zapraszamy do śledzenia relacji z wyprawy

Przyjazd do Bolonii

Słoneczna Italia przywitała uczestników deszczem, jednak nawet on nie był w stanie popsuć ich planów. W Bolonii obowiązkowy przystanek na cmentarzu San Lazzaro di Savena. Delegacji Chorągwi towarzyszył proporzec, którego jednym z fundatorów był żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa. Proporzec w kolorze biało-czerwonym został wykonany w Bielsku-Białej. Nie jest to flaga narodowa, która powstała poprzez zszycie dwóch płatów tkaniny. Został utkany jako jeden fragment materiału, symbolizując to co nas łączy. Podobnie jak w słowach generała Władysława Andersa “Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski.” Zgodnie z wolą inicjatorów proporzec był uroczyście przekazywany przez trzydzieści lat. Srebrne gwoździe na drzewcu zawierają nazwy bohaterskich miejscowości z lat wojny i okupacji w kraju i poza granicami, a wśród nich również Monte Cassino. W roku 2018 w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości decyzją kombatantów, po odwiedzeniu wszystkich płockich szkół proporzec oddany został pod opiekę młodzieży z Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” i towarzyszy najważniejszym uroczystościom Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Loreto

Harcerze od lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech. Cmentarz w Loreto jest jedną spośród czterech takich nekropolii. Znajduje się tu 1112 grobów polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej. Będąc w Loreto zwiedzono też Sanktuarium Santa Casa. Jednakowe stroje całej delegacji przyciągnęły sporo zachwyconych spojrzeń Włochów, m.in. reporterów lokalnej telewizji. O naszej wizycie we Włoszech i głównym celu harcerskiej wyprawy opowiedział włoskim mediom komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezary Supeł.

Wezuwiusz i Pompeje

Zanim harcerze dotarli na Monte Cassino wspięli się na wulkan Wezuwiusz, a następnie zwiedzili starożytne Pompeje.

Piedimonte San Germano

6. Pułk Pancerny im. Dzieci Lwowskich zdobył ważną niemiecką pozycję Piedimonte San Germano tuż po zajęciu Monte Cassino. Teraz w tym miejscu znajduje się piękny pomnik. W jednej z inskrypcji na pomniku czytamy: “Pielgrzymie z ojczystego kraju, gdy zatrzymasz się na chwilę wznieś oczy do Boga i westchnij szczerą modlitwą za dusze braci twoich, co w ofierze młode życie ojczyźnie złożyli. Przekaż potomnym, że wolność narodu nie jest tylko prawem i chwałą żywych! Wolność jest nade wszystko tryumfem poległych!”. W 75. rocznicę zwycięstwa m.in. pod tym pomnikiem oddaliśmy hołd bohaterom.‬ Spotkaliśmy tu córkę generała Andersa senator Annę Marię Anders, a także weteranów 2. Korpusu Polskiego prof. Wojciecha Narębskiego i Kazimierę Janotę-Bzowską.

Uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Jeden z najważniejszych momentów naszej wyprawy – służba podczas centralnych uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Harcerze z Chorągwi m.in. pełnili warty przy grobach poległych żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego oraz w pocztach sztandarowych.

Rzym

« 1 z 2 »

Burano-Murano-Wenecja
Nie tylko Piza ma krzywą wieżę – na Burano również taką znajdziecie 🙂 Przekonali się o tym uczestnicy wyprawy odwiedzając malownicze wyspy Laguny Weneckiej. Z kolei przystanek w Wenecji pozwolił odetchnąć jej atmosferą i przypomnieć sobie jej niezaprzeczalne piękno.

 

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030; Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrza Miasta Sochaczewa.

Publications in English

 

 

            

 

 

 

Relację z Harcerskiej Wyprawy Pamięci można było śledzić także w wydarzeniu na portalu Facebook.