Mamy światło!

Betlejemskie Światło Pokoju wreszcie dotarło do Sochaczewa. Delegacja harcerzy wraz z komendantem hm. Krzysztofem Wasilewskim na czele odebrała je 12 grudnia z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Teraz zaczynają sztafetę po powiecie sochaczewskim. Dzieląc się płomieniem, który dotarł do nas z miejsca narodzin Jezusa, chcą zachęcić nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają. To jedno z najważniejszych wydarzeń w harcerskim kalendarzu.

Na początku Mszy świętej, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, głos zabrał kapelan Chorągwi Stołecznej ZHP ks. Rafał Łaskawski i wygłosił przesłanie do uczestników. Podkreślił, że świat dziś potrzebuje odważnych twórców pokoju a harcerze, chcą zostawić świat trochę lepszym, niż go zastali.

Kard. Nycz przypomniał, że ta coroczna uroczystość jest harcerskim świadectwem wiary. Zaapelował również o modlitwę za tych, którzy żyją w miejscach pogrążonych w wojnie i konfliktach, ale również za tych, którzy są odpowiedzialni za pokój. – Pragnę, aby każdy z nas nie tylko przekazywał Światło Pokoju, ale także przez swoje postępowanie przekazywał tego, który jest Światłem – Jezusa – dodał metropolita warszawski.

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło nie tylko do reprezentantów hufców i szczepów, ale po zakończeniu Mszy świętej harcerze wyruszyli na Plac Zamkowy, by tam dzielić się nim z mieszkańcami Warszawy.