Lekcja historii o żołnierzach wyklętych

3 marca harcerze z trzech drużyn sochaczewskiego hufca wzięli udział w grze terenowej uczącej historii o żołnierzach wyklętych. Przedsięwzięcie przygotowała 4 Sochaczewska Drużyna Harcerska „Koniczyna”.

Gra obejmowała 10 punktów, na których uczestnicy poznawali sylwetki Wyklętych, jak Inka, Zapora, Łupaszko, Witold Pilecki czy Łukasz Ciepliński, a także sprawdzali i szlifowali swoje żołnierskie umiejętności. Wcielając się w role żołnierzy oddziałów partyzanckich musieli zmierzyć się z udzielaniem pierwszej pomocy, nadawaniem i odbieraniem meldunków, odszyfrowywaniem grypsów znalezionych w specjalnie przygotowanych skrytkach. Pomagali również przy odnalezieniu broni posługując się kompasem oraz rozstawianiu kuchni polowej nad ogniskiem. Rzucali też granatem do celu, a – śladem rotmistrza Witolda Pileckiego – zdobywali i odwzorowywali plany sytuacyjne określonego miejsca.

Gra była poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych, a jej celem – przybliżenie jej uczestnikom informacji, dotyczących działań Wyklętych oraz stosowanych wobec nich represji.

Organizatorzy już teraz zapowiadają kontynuację wydarzenia i zapraszają do wspólnej nauki historii poprzez zabawę za rok.