Harcerze na szlaku Walk nad Bzurą

W miniony weekend po raz 47. odbył się Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą, którego od lat organizatorem jest Hufiec ZHP Sochaczew.

Harcerska wędrówka trasami, którymi 78 lat temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze” pozwala młodym ludziom poznać realia tego okresu, przybliżyć miejsca krwawych i zaciętych walk, będących dzisiaj swoistymi pomnikami upamiętniającymi poległych podczas Bitwy nad Bzurą żołnierzy. W tym roku liczącą blisko 16 km trasę przemierzyło ponad 250 harcerzy, którzy po drodze mieli do wykonania różne zadania nawiązujące do wydarzeń historycznej bitwy. Podczas zmagań w terenie uczestnicy mogli sprawdzić swoją zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich, a także działań polskich żołnierzy ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, gaszenia pożarów, udzielania pierwszej pomocy i ewakuowania rannych do punktów medycznych, przekazywania meldunków czy szyfrowania. Jednocześnie dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Wszystko w myśl zasady, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę, a wiedzę najlepiej przyswaja się z zainteresowaniem i radością.

Po szlakach wiodących śladami II wojny światowej wędrowało też blisko osiemdziesięciu zuchów, które rozwiązując ciekawe zadania poznawały historię najważniejszej i najkrwawszej bitwy kampanii wrześniowej. Dla zuchów przygotowano też wiele niespodzianek, m.in. przejazdy koleją wąskotorową malowanie twarzy w barwy maskujące czy tropienie zamaskowanych żołnierzy prowadzone przez grupę Trolle ASG Team.
Główna część Rajdu skupiła wszystkich uczestników w Witkowicach, pod pomnikiem zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą. W tym szczególnym miejscu dwóch zuchów złożyło swoją Obietnicę a 13 druhen i druhów – Przyrzeczenie Harcerskie. W spotkaniu uczestniczyło również wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy gminy Brochów i Młodzieszyn.

Finałem rajdowych zmagań był uroczysty apel, podczas którego nagrodzono najlepsze patrole. W tym roku pierwsze miejsce zajęła 4 Sochaczewska Drużyna Harcerska „Koniczyna”, drugie – 25 Środowiskowa Drużyna Harcerska „Echo”, a trzecie – 22 Drużyna Harcerska z Brochowa. Ponadto nagrodę specjalną otrzymała 1 Drużyna Harcerska z Teresina i 18 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pasja”. Przyznano też dwa wyróżnienia, które otrzymały: 15 Drużyna Harcerska z Żukowa i 43 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Biała Róża”.

Jak co roku Rajd zakończył się uroczystą mszą świętą w intencji żołnierzy września w Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów Bitwy nad Bzurą.

Od trzech lat imprezę przygotowuje działający przy sochaczewskim hufcu Krąg Starszyzny Harcerskiej przy wsparciu dyrekcji i kadry Szkoły Podstawowej w Brochowie, gdzie mieści się baza rajdu, a także Gminy i Miasta Sochaczew, Gminy Brochów i Gminy Młodzieszyn.

Trasa harcerska
« 1 z 4 »
Zuchom pięknie zaświeciło słońce
« 1 z 2 »
Uroczystości towarzyszące
« 1 z 3 »
Każdy z uczestników otrzymał plakietkę i koszulkę rajdową

 Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

logotypclaim_czerony_pl_