Harcerze na szlaku walk nad Bzurą

Jak co roku w ostatni weekend września odbył się Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą. Już po raz 49. zuchy i harcerze wędrowali szlakami, którymi 80 lat temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze”. 

Impreza, której od lat organizatorem jest Hufiec ZHP Sochaczew, to coroczny trzydniowy rajd popularyzujący historię jednej z najważniejszych bitew wojny obronnej 1939 roku. Wyjątkowość tegorocznej edycji podkreślał fakt, że odbyła się ona w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a tym samym w 80. rocznicę Bitwy nad Bzurą, będącej zarazem fabułą rajdu. Fabuła skupia się bowiem na przebiegu Kampanii Wrześniowej 1939 r. Wykorzystując autentyczne wydarzenia historyczne i na ich bazie konstruując trasy organizatorzy chcą, aby zuchy i harcerze poznali realia tego okresu, miejsca krwawych i zaciętych walk, a przede wszystkim miejsca upamiętniające poległych podczas Bitwy nad Bzurą żołnierzy i ludności cywilnej.

W tym roku liczącą blisko 16 km trasę przemierzyło ponad 250 harcerzy, którzy po drodze mieli do wykonania różne zadania nawiązujące do wydarzeń historycznej bitwy. Podczas zmagań w terenie uczestnicy mogli sprawdzić swoją zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich, a także działań polskich żołnierzy ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, gaszenia pożarów, udzielania pierwszej pomocy i ewakuowania rannych do punktów medycznych, przekazywania meldunków czy szyfrowania. Jednocześnie dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Wszystko w myśl zasady, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę.

Po szlakach wiodących śladami II wojny światowej wędrowało też blisko sześćdziesięciu zuchów, które rozwiązując ciekawe zadania poznawały historię najważniejszej i najkrwawszej bitwy kampanii wrześniowej. Dla zuchów przygotowano też wiele niespodzianek, m.in. przejazd kolejką wąskotorową.

Główna część Rajdu skupiła wszystkich uczestników w Witkowicach, pod pomnikiem zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą. W tym szczególnym miejscu sześciu zuchów złożyło swoją Obietnicę oraz sześciu druhen i druhów – Przyrzeczenie Harcerskie. W spotkaniu uczestniczyło również wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, Przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek, Wójt Gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk, Sekretarz Gminy Brochów Wioletta Dobrowolska, Komendant Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Cezary Supeł oraz dyrektorzy szkół i mieszkańcy gminy Brochów i Młodzieszyn.

Finałem rajdowych zmagań był uroczysty apel, podczas którego nagrodzono najlepsze patrole. W tym roku pierwsze miejsce zajął patrol “Kompania Granat” (łączony z 55 WDH i 321 WDH “Fortis Ignis”), drugie – patrol “Piechota Kozubowskiego” (25 ŚDH “ECHO” im. Tony’ego Halika), a trzecie – patrol “963 + 15 Pancernych” (łączony z 963 WDH “Gradiam” i 15 DH). Ponadto wyróżnienie za komiks otrzymali: patrol “Pejoratywna Reminiscencja” (404 WDHSWiR “Error” im. Kpt. Ż.W. Konstantego Maciejewicza) oraz patrol “Leśna Piechota” (22 DH z Brochowa), natomiast wyróżnienie za piosenkę otrzymał patrol “Dziewczyny z Granatem” (18 WDH “Pasja” im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego). Za wspólne odkrywanie przygód i wytrwałość na trasie nagrody otrzymały też zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Tęczowa Gromada”, 5 Gromady Zuchowej „Leśne Gawełki”, 202 Wodnej Gromady Zuchowej „Cała Naprzód”, 4 Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej “Koniczyna” oraz 9 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije”.

Jak co roku Rajd zakończył się uroczystą mszą świętą w intencji żołnierzy września w Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów Bitwy nad Bzurą.

Wydarzenie wsparła Gmina Brochów, dyrekcja i kadra Szkoły Podstawowej w Brochowie, gdzie mieści się baza rajdu, a także dyrekcja Stacji Muzeum. W organizację przedsięwzięcia włączyli się również myśliwi z Koła Łowieckiego „Grunwald”. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

 

Fot. Maciej Wasilewski i Tomasz Kaźmierczak

 

Trasa harcerska
« 1 z 3 »
Trasa zuchowa dostarczyła mnóstwa wrażeń

Fot. Katarzyna Choromańska, 3GZ, 202 WGZ 

Uroczystości towarzyszące
« 1 z 2 »
Każdy z uczestników otrzymał koszulkę rajdową