Harcerskie lato

W Harcerskiej Akcji Letniej przygotowanej przez sochaczewski hufiec wzięło udział blisko 500 zuchów, harcerek i harcerzy, w tym również dzieci i młodzieży niezwiązana z harcerstwem.

Tegoroczny sezon rozpoczął się bardzo wcześnie, bo praktycznie wraz z początkiem wakacji. W hufcowej stanicy w Łąkie nad jeziorem Wiejskim (woj. pomorskie), podczas trzech dwutygodniowych turnusów wypoczywało ponad 400 młodych osób w wieku od 10 do 17 lat, w tym blisko 260 podopiecznych akcji „Pogodne Lato” skierowanej do dzieci i młodzieży wywodzących się z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dla których to często jedyna forma wakacyjnego wypoczynku. Przyjechali oni z powiatu sochaczewskiego, gostyńskiego, grodziskiego, warszawskiego zachodniego, nowodworskiego oraz sierpeckiego.

Nad bezpieczeństwem młodych obozowiczów przez cały czas czuwali doświadczeni instruktorzy ZHP oraz wykwalifikowani nauczyciele sochaczewskich szkół. Czekało też na nich wiele atrakcji. W programie każdego z obozów znalazły się bowiem ciekawe zajęcia edukacyjno-rozrywkowe w plenerze, wycieczki piesze i autokarowe, gry i zabawy, kąpiele w jeziorze, dyskoteki, karaoke, festiwale piosenki, zajęcia sportowe, ogniska czy seanse filmowe. Do dyspozycji uczestników były kajaki, łódki, rowery, boisko sportowe. W czasie trwania każdego turnusu odbywały się również ciekawe kursy lub wymiana młodzieży. Podczas pierwszego turnusu uczestnikom obozu towarzyszyło 23 gości z Ukrainy, w trakcie drugiego odbył się kurs na stopień żeglarza jachtowego i „ABC żeglarstwa”, a trzeciego – plener plastyczny.

Wypoczynek w stanicy harcerskiej to nie jedyna wakacyjna propozycja sochaczewskiego hufca. Najmłodsi (40 osób w wieku 7-10 lat) wyjechali w sierpniu na kolonię zuchową do Murzasichla k. Zakopanego, a trochę starsi – na obóz w Bieszczady.

Zorganizowanie Harcerskiej Akcji Letniej było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, a także Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Samorządowcy z wizytą u harcerzy

Uczestników pierwszego turnusu wypoczywających od 28 czerwca do 12 lipca w stanicy harcerskiej w Łąkie na Kaszubach odwiedzili samorządowcy: starosta Jolanta Gonta, burmistrz Piotr Osiecki i przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek. W tym roku młodzieży z Polski kolejny raz towarzyszyli goście z Gródka, ukraińskiego miasta w obwodzie chmielnickim, z którym Sochaczew od 25 lat utrzymuje przyjacielskie kontakty. W trakcie jednodniowego pobytu gospodarze pokazali samorządowcom czym dysponuje stanica, a także jakie warunki oferuje młodzieży chętnie wypoczywającej pod namiotami.