Harcerskie śpiewanie

Harcerstwo to nie tylko służba, ale też czas miłych spotkań i zabaw we wspólnym gronie. Okazją do takiego właśnie spędzania czasu był niewątpliwie zorganizowany już po raz piąty Przegląd Piosenki Harcerskiej i Zuchowej „Spirala”.

Występ 9 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije” działającej przy ZSS w Erminowie.

19 listopada na scenie Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie wystąpiły zuchy oraz młodsi i nieco starsi harcerze prezentując swoje umiejętności wokalne i instrumentalne.
Co roku organizatorzy zaskakują nową tematyką festiwalu. W tym roku były to szanty i piosenki żeglarskie. Na scenie można było posłuchać między innymi piosenek z kategorii “szanty dziecięcej” perfekcyjne wykonanych przez zuchy. Z kolei harcerze podjęli się wykonania piosenek żeglarskich przenoszących widownię do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich lub na rozszalałe Morze Bałtyckie. Część z nich zabrała też salę na dalekie oceany razem z odkrywcami nowych lądów. Były też morskie bitwy piratów oraz przygody wikingów. Niektórzy artyści sięgnęli nawet do prawdziwych szant, wykonywanych na dawnych żaglowcach w celu synchronizacji pracy załogi. Jedno jest pewne: wszyscy uczestnicy spisali się znakomicie, a w dowód uznania wszyscy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe statuetki, które wręczył komendant Hufca ZHP Sochaczew hm. Krzysztof Wasilewski. Z powodu awarii prądu zakończenie odbyło się na schodach, na zewnątrz budynku, dzięki czemu młodzi wykonawcy choć przez chwilę mogli poczuć się jak światowej sławy gwiazdy.

Przedsięwzięcie zorganizowała 1 Drużyna Harcerska im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie, a wspierali ją harcerze z 21 Drużyny Wędrowniczej.