Harcerskie jasełka

Anioły, diabły, pasterze, królowie składający dary Dzieciątku oraz Maryja i Józef – wszystkich można było zobaczyć na scenie świetlicy parafialnej w Rybnie.

Swoje jasełka harcerze z 55 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej działającej na terenie Rybna zaprezentowali dwukrotnie. Pierwszy spektakl odbył się w sobotę 16 grudnia dla instruktorów Hufca ZHP Sochaczew, drugi – dzień później dla mieszkańców gminy i okolic. – W świetlicy występujemy po raz drugi. Za każdym razem staramy się, aby spektakl był inny – mówiła druhna Agata Znajdek, odtwórczyni roli Jagny.

Próby do przedstawienia rozpoczęły się jeszcze w listopadzie. – Ćwiczyliśmy właściwie w każdej wolnej chwili, żeby jak najlepiej wypaść podczas przedstawienia. Wszyscy artyści, zarówno Ci mali jak i Ci duzi, doskonale wcielili się w swoje role, które odgrywali z wielkim zaangażowaniem – tłumaczyła drużynowa 55 WDH Julia Leśniewska.

W tym roku młodzi aktorzy wystawili oryginalne przedstawienie jasełkowe. Na scenie pojawiło się blisko trzydziestu wykonawców. Zaśpiewali nie jedną kolędę. Inscenizacja podniosła atmosferę świąt i uczyniła ją bardzo niebiańską. – Jestem zachwycony przedstawieniem. Było dość nietypowe, bo bardzo nowoczesne, dynamiczne i pełne humoru. Cieszę się, że tyle dzieci garnie się do tego, by podtrzymywać tradycje. To bardzo ważne, bo bez tradycji zagubimy nasze korzenie – mówił pan Stanisław, który do świetlicy przybył z żoną Janiną, wnuczką Olą oraz jej rodzicami. Wszyscy zadeklarowali, że w przyszłym roku znów tu przyjdą, by zobaczyć jasełka przygotowane przez harcerzy.

Po obejrzeniu tej wyjątkowej bożonarodzeniowej historii głos zabrał Wójt Gminy Rybno Grzegorz Kropiak składając wszystkim harcerzom, ich rodzicom i wszystkim przybyłym najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt. Również harcerze życzyli wszystkim zebranym radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Na uwagę zasługuje fakt, że całość: od pomysłu, poprzez napisanie scenariusza, reżyserię, oprawę muzyczną, przygotowanie kostiumów, rekwizytów i wykonanie zostało przygotowane samodzielnie przez harcerzy z 55, a efekt był naprawdę imponujący.

W rolę Marii wcieliła się Oliwia Kubiak, w rolę Józefa – Iga Tomaszewska. Królami byli: Zuzia Tadeusiak, Dominika Kaczmarek oraz Hubert Wożniak. Z kolei w rolę pastuszków wcieliły się: Paulina Pietrzak, Maja Tomaszewska i Sylwia Makowska. Rolę aniołków pełniły Natalia Mazgaj i Wiktoria Kisiołek, diabła – Kamila Leśniewska, a postać Heroda siejącego postrach – Luiza Ulicka. Na skrzypcach zagrała Wiktoria Zielkowska, na flecie Amelka Birek, na ksylofonie Jaś Birek, a jeszcze inni przygrywali na gitarach. Były też role śnieżynek i dzieci, w które wcieliły się zuchy i najmłodsi harcerze z drużyny.