Harcerski Znicz Pamięci

Podczas pierwszych listopadowych dni odwiedzając groby bliskich pamiętamy także o instruktorkach i instruktorach, którzy odeszli na wieczną wartę, a także o wszystkich przyjaciołach hufca. Wśród tego grona oprócz komendantów, instruktorów, wychowawców są też budowniczy stanicy harcerskiej w Łąkie na Kaszubach. Im wszystkim należy się pamięć za pracę oraz zaangażowanie, bo odegrali istotną rolę w rozwoju harcerstwa na naszym terenie.

Wśród tych osób jest m.in. podharcmistrz Ignacy Panfil założyciel pierwszej męskiej drużyny harcerskiej działającej na terenie Sochaczewa (55 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki). To dzięki jego zaangażowaniu w 1937 roku powstał Hufiec Sochaczew. Ignacy Panfil objął wówczas funkcję zastępcy pierwszego komendanta hufca.

Do tej pory odwiedzono sześć cmentarzy i ponad 20 grobów. Jednak to jeszcze nie koniec, kolejne znicze zapłoną w najbliższych dniach. Tegoroczna kampania potrwa do końca listopada.

Druhno, Druhu, jeżeli odnajdziesz miejsce spoczynku tych, których dotychczas nie ustalono, przekażcie – prosimy – tę wiadomość do Biura Hufca.


Na zdjęciu u góry: komendant hm. Krzysztof Wasilewski przy grobie podharcmistrza Ignacego Panfila założyciela pierwszej męskiej drużyny harcerskiej działającej na terenie Sochaczewa – 55 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu w 1937 roku powstał Hufiec Sochaczew. Ignacy Panfil objął wówczas funkcję zastępcy pierwszego komendanta hufca.