Dzień Myśli Braterskiej

Zuchy, harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Sochaczew przypadający 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej świętowali w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina. Uroczystość była związana z obchodami 80-lecia hufca, 100-lecia ZHP oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku święto to miało szczególnie uroczysty charakter również dlatego, że skupiło imponujące grono przyjaciół sochaczewskich harcerzy, którym wręczono pamiątkowe odznaki.

Spotkanie poprowadził komendant hufca hm. Krzysztof Wasilewski, który ze sceny przypomniał, że Dzień Myśli Braterskiej został ustanowiony 22 lutego, bo tego dnia urodził się twórca skautingu sir Robert Baden-Powell i jego żona Olave Baden-Powell. – To taki dzień, kiedy harcerze z całego świata składają sobie życzenia, przesyłają pozdrowienia i pamiętają o sobie nawzajem – mówił.

Całość rozpoczęła się od zapalenia symbolicznego ognia oraz odśpiewania pieśni “Płonie ognisko”. Komendant Wasilewski przypomniał, że sochaczewski hufiec w ubiegłym roku w maju zainaugurował obchody swojego 80-lecia, które splatają się z tegoroczną setną rocznicą powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspomniał również o tym, że ruch skautowski szybko rozprzestrzenił się na ziemiach polskich. W nocy z 1 na 2 listopada 1918 r. na zjeździe w Lublinie skauci z trzech zaborów, mimo dzielących ich różnic, podjęli decyzję o utworzeniu Związku Harcerstwa Polskiego. Powołanie ZHP wyprzedziło więc o kilka dni powrót na mapę Europy naszego kraju. Harcerze tworzyli suwerenną Polskę i walczyli w obronie jej niepodległości.

Życzenia sochaczewskim harcerzom przesłali Prezydent RP Andrzej Duda, naczelnik ZHP hm. Anna Nowosad i przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł. Niespodzianką były życzenia od Barbary Wachowicz, polskiej pisarki i autorki biografii wielkich Polaków. Zrobiła to bezpośrednio przez telefon. Jej głos usłyszeli wszyscy zebrani w kinoteatrze, dzięki podłączeniu telefonu do nagłośnienia. – Pamiętajcie o przesłaniu dh. Aleksandra Kamińskiego. Niech w waszym życiu będzie drogowskazem braterstwo i służba – mówiła B. Wachowicz.

– Dzień Myśli Braterskiej to doskonała okazja, aby podziękować wszystkim tym, którzy wspierają sochaczewski hufiec, pomagają własną pracą, dobrą radą lub wspierają finansowo. Właśnie dlatego zaprosiliśmy Państwa dzisiaj, aby wspólnie świętować ten dzień – mówił do wypełnionej po brzegi sali SCK w Chodakowie komendant Krzysztof Wasilewski i zaprezentował specjalną odznakę 80-lecia, jaką hufiec przygotował dla swoich przyjaciół.

W licznym gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. minister Maciej Małecki, Burmistrz Piotr Osiecki, a także przedstawiciele władz lokalnych samorządów, Chorągwi Mazowieckiej, dyrektorzy szkół i placówek powiatowych, szefowie różnych instytucji, lokalni przedsiębiorcy, proboszczowie parafii współpracujących z harcerzami, a także przedstawiciele mediów.

Na zakończenie zebrani obejrzeli krótki film o tym, jak wygląda hufcowe życie, praca na rzecz innych, wypoczynek w stanicy w Łąkie, realizowanie swoich pasji i harcerska służba, jak również wysłuchali koncertu zespołu folkowo-poetyckiego Cisza Jak Ta.

 

Życzenia od Prezydenta RP  z okazji Dnia Myśli Braterskiej

« 1 z 3 »