Bez nudy o historii

Prawie trzystu harcerzy i pięćdziesięciu zuchów wzięło udział w 48. Mazowieckim Rajdzie Szlakami Walk nad Bzurą, którego od lat organizatorem jest Hufiec ZHP Sochaczew. W tym roku towarzyszył im burmistrz Piotr Osiecki, który odwiedził każdy punkt na trasie harcerskiej wędrówki. Obejrzał też przygotowane w ramach zadań przedrajdowych filmy stylizowane na archiwalne dokumenty opowiadające o kampanii wrześniowej oraz plakaty upamiętniające rocznicę stulecia ZHP oraz stulecia odzyskania niepodległości.

– Nasz rajd ma długoletnią tradycję, jest organizowany już po raz 48 – mówi harcmistrz Krzysztof Wasilewski, komendant sochaczewskiego hufca. – Rajd zaczął się w piątek wieczorem. Dla jego uczestników organizatorzy przygotowali dwie trasy: harcerską i zuchową. Na każdej z nich przewidzianych było kilka punktów z przeróżnymi zadaniami nawiązującymi do wydarzeń historycznej bitwy nad Bzurą, a także mających na celu przybliżenie realiów i epizodów, które rozgrywały się podczas II wojny światowej. Taka forma lepiej oddaje ducha tego okresu, zadania stają się dzięki temu ciekawsze, a nauka historii nie jest nudna – dodaje.

Blisko 16 kilometrowa marszruta wiodąca śladami II wojny światowej – trasami, którymi 79 lat temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze” – pozwala młodym ludziom przybliżyć miejsca krwawych i zaciętych walk, będących dzisiaj swoistymi pomnikami upamiętniającymi poległych podczas Bitwy nad Bzurą żołnierzy. Podczas zmagań w terenie uczestnicy mogli sprawdzić swoją zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich, a także działań polskich żołnierzy ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, udzielania pierwszej pomocy i ewakuowania rannych do punktów medycznych, przekazywania meldunków, szyfrowania czy przeprawy przez rzekę. Jednocześnie dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Wszystko w myśl zasady, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę, a wiedzę najlepiej przyswaja się z zainteresowaniem i radością.

Śladami tych wydarzeń przemierzały również zuchy, które rozwiązując ciekawe zadania poznawały historię najważniejszej i najkrwawszej bitwy podczas kampanii wrześniowej. Dla zuchów przygotowano też wiele niespodzianek, m.in. przejazd koleją wąskotorową, malowanie twarzy w barwy maskujące, tropienie zamaskowanych żołnierzy czy poszukiwanie zaginionych podczas wojny sztandarów.

Główna część imprezy skupiła wszystkich uczestników w Witkowicach, pod pomnikiem zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą. W tym szczególnym miejscu pięciu harcerzy złożyło Przyrzeczenie Harcerskie. W spotkaniu uczestniczyło również wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy gminy Brochów i Młodzieszyn.

Finałem rajdowych zmagań był niedzielny apel, podczas którego nagrodzono najlepsze patrole. W tym roku pierwsze miejsce zajęła 15 Drużyna Harcerska (działająca przy Szkole Podstawowej w Żukowie), drugie – 17 Drużyna Harcerska (SP w Śladowie), a trzecie – 22 Drużyna Harcerska z Brochowa. Ponadto wyróżnienie otrzymała 18 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pasja”.  Za wspólne odkrywanie historii i wytrwałość na trasie nagrody otrzymały też zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Tęczowa Gromada”, 5 Gromady Zuchowej „Leśne Gawełki”, 202 Wodnej Gromady Zuchowej „Cała Naprzód” oraz 9 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije”.

Jak co roku Rajd zakończył się uroczystą mszą świętą w intencji żołnierzy września w Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów Bitwy nad Bzurą.

Od czterech lat imprezę przygotowuje działający przy sochaczewskim hufcu Krąg Starszyzny Harcerskiej przy wsparciu dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej w Brochowie, gdzie mieści się baza rajdu, a także Gminy i Miasta Sochaczew, Gminy Brochów i Gminy Młodzieszyn oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. W organizację przedsięwzięcia włączyli się również myśliwi z Koła Łowieckiego „Grunwald” oraz przyjaciele grupy Trolle ASG Team.

 

Pogoda była wprost wymarzona!

« 1 z 4 »

Trasa zuchowa dostarczyła mnóstwa wrażeń

Każdy z uczestników otrzymał koszulkę rajdową

 Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

logotypclaim_czerony_pl_