Betlejemskie Światło Pokoju

„Odważnie twórzmy pokój” – tak brzmi hasło towarzyszące tegorocznej wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju, które gościmy w Polsce już po raz dwudziesty szósty. Do Sochaczewa ogień z Betlejem przybył 12 grudnia. Podobnie jak w latach ubiegłych, przekazywany z rąk do rąk przez zuchów i harcerzy dotrze do wszystkich potrzebujących. Trafi też do szkół, szpitali, urzędów, instytucji, organizacji społecznych, firm, a także na wigilijne stoły tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów. Coroczna harcerska sztafeta zakończy się w wigilię Bożego Narodzenia, gdy delegacje zuchów i harcerzy zaniosą je na pasterkę do wszystkich okolicznych kościołów.

bsp2016_cover-2

Światło z Betlejem co roku przejmujemy od skautów słowackich. Uroczystość odbywa się raz w Polsce, raz u naszych południowych sąsiadów. W tym roku właśnie na Słowacji w kościele św. Józefa w miejscowości Svit nad Popradem delegacja ZHP odebrała Betlejemski Ogień w niedzielę 11 grudnia, po czym rozpoczął on wędrówkę po Polsce.

Sochaczewscy harcerze pojechali po nie 12 grudnia do Archikatedry Jana Chrzciciela w Warszawie. Od kilku lat stało się bowiem tradycją, że delegacje środowisk harcerskich z Warszawy i województwa mazowieckiego przyjeżdżają do stolicy, aby odebrać ten symboliczny ogień. Tak było i w tym roku. Zuchy, harcerze i instruktorzy – wszyscy, którzy przyjechali do Katedry – mieli okazję uczestniczyć w pięknej uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, która wprowadziła ich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. To niezwykłe spotkanie było wspólnym czasem oczekiwania i refleksji, możliwością do rozwoju duchowego, a także okazją do nawiązania nowych przyjaźni.

Na co dzień Betlejemskie Światło Pokoju jest dostępne w siedzibie sochaczewskiego hufca.


bsp_logoAkcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem, jest nieodłączną częścią kolędowania sochaczewskich harcerzy, którzy aż do świąt przemierzają wszystkie, nawet najmniejsze miejscowości, aby obdarować światłem z Betlejem jak najwięcej osób. W kolędowaniu biorą udział zarówno zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy oraz instruktorzy sochaczewskiego hufca. To najważniejsze harcerskie wydarzenie związane z Bożym Narodzeniem. Taki szczególny czas kiedy harcerze niosą radość i pokój.


swiatloLatarenka, świeczka, lampion, kaganek, znicz… Nie ważne w jakiej formie, ważne by jeden, żywy ogień prosto z Betlejem mógł zagościć w każdym domu. To jest misja, której podejmują się skauci z całej Europy i wielu innych państw na świecie.

Wiele osób pyta z niedowierzaniem, czy to na pewno ten sam ogień, czy nie zgasł, a po co, a co to za różnica, czy to ten, czy inny… Odpowiedź jest prosta: Tak, przekazujemy ogień z Betlejem. A jak gaśnie nam jedna latarenka, to mamy tysiące w zanadrzu.

Ten ogień pochodzi z miejsca cudownego, z miejsca największej łaski dla świata! W okresie Świąt Bożego Narodzenia pragniemy podzielić się tym szczególnym darem, dać namacalny dowód pojednania, współpracy, braterstwa, poświęcenia, wiary i nadziei. Choć, na co dzień staramy się czynić świat nieco lepszym, to poprzez Betlejemskie Światło Pokoju chcemy by tego zadania podjął się każdy człowiek!

Sochaczewscy harcerze o BŚP

Dh Kasia: Betlejemskie Światło Pokoju zmusza do refleksji i przypomina o tym, co jest ważne – ciepło płynące od innych ludzi, miłość, pokój, nadzieja. Tak jak my harcerze cały czas dbamy, by płomień z Betlejem nie zgasł, tak ludzie wzajemnie powinni dbać o siebie niezależnie jakie pełnią funkcje w społeczeństwie. Każdy może czynić dobro, jeśli tylko chce.

Dh Ola: Harcerze roznosząc Betlejemski Ogień pokazują w swoim mieście, regionie i najbliższej okolicy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

Dh Magda: Światełko, które przywędrowało wprost z Betlejem daje nadzieję i niesie pokój, a postawione na wigilijnym stole łączy ludzi z nowo narodzonym Dzieciątkiem.

Dh Paulina: Jednym z niepowtarzalnych elementów Świąt Bożego Narodzenia w moim domu jest właśnie Betlejemskie Światełko. Czas Jego przekazywania jest dla mnie magiczny, bo wiem, że dzielę się płomykiem nadziei i miłości wraz z bliskimi. To ogień, który nas jednoczy.

Dh Kamil: To dla Nas harcerzy wyjątkowy czas. Niosąc światło niesiemy pokój i dobro.

Dh Marcin: Szczególna misja jaką harcerze pełnią w jego roznoszeniu uświadamia nam, że swoją postawą i zachowaniem dajemy świadectwo o całej naszej organizacji.