Na obchodach 77. rocznicy Bitwy nad Bzurą

17 września blisko stu pięćdziesięciu harcerzy i instruktorów z sochaczewskiego hufca wzięło udział w obchodach 77. rocznicy bitwy nad Bzurą połączonych z nadaniem sztandaru 38. Sochaczewskiemu dywizjonowi zabezpieczenia Obrony Powietrznej. Oprócz uczestnictwa w głównych uroczystościach, które odbyły się m.in. na cmentarzu wojennym w Trojanowie organizatorzy przekazali harcerzom zadanie pełnienia warty przy grobach poległych żołnierzy. Przy każdym grobie stanął harcerz lub harcerka w mundurze. Następnie, po defiladzie pododdziałów oraz wszystkich uczestników, uroczystość przeniosła się na plac Kościuszki, gdzie odbyło się przekazanie sztandaru 38 dzOP, który ufundowała społeczność miasta i powiatu sochaczewskiego.

Spotkanie było też okazją do podziękowań za udział w pracach na rzecz ufundowania sztandaru. Członkom Społecznego Komitetu Fundatorów, w skład którego wszedł również komendant hufca ZHP hm. Krzysztof Wasilewski, dziękował dowódca dywizjonu ppłk Maciej Majkowski. Harcerzy uhonorowano również specjalnym podziękowaniem za wkład w organizację przedsięwzięcia.

 

sztandar3
Poseł Maciej Małecki wręcza komendantowi hufca ZHP hm. Krzysztofowi Wasilewskiemu miniaturę sztandaru w podziękowaniu za wkład w organizację przedsięwzięcia.

 

sztandar4
Obchody były też okazją do uczczenia pamięci o ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Drużyna nosząca jego imię złożyła kwiaty pod pomnikiem znajdującym się przed siedzibą hufca ZHP.